Czarnobyl.

okładka

Czarnobyl.

Produkt jest aktualnie niedostępny

Kliknij tutaj, jeśli chcesz otrzymać maila, gdy produkt się ukaże.

OPIS

Za każdą katastrofą kryje się ludzka historia.

Jak byś zareagował, gdybyś z dnia na dzień musiał porzucić wszystko, co masz?

Oto historia jednej z wielu rodzin zmuszonych do opuszczenia swoich domów po tragicznym wypadku w elektrowni atomowej w Czarnobylu. Powiedziano im, że po kilku dniach będą mogli wrócić, ale było już za późno – niewidzialny wróg zdążył zagrabić cały dobytek tych ludzi i ani myślał ruszać się z ich domów i ziem przez wiele lat.

Od 26 kwietnia 1986 roku minęło już ponad ćwierć wieku, ale to nic w porównaniu z dziesiątkami tysięcy lat potrzebnych, by odpady promieniotwórcze przestały być aktywne. Ten komiks stanowi hołd dla tych, którzy na własnej skórze doświadczyli skutków wyrwania się spod kontroli energii jądrowej.

W swojej pozbawionej sensacji i kontrowersji opowieści Francisco Sanchez i Natacha Bustos obserwują z oddali losy bohaterów, którzy, chociaż fikcyjni, mogliby istnieć naprawdę. Autorzy pozwalają czytelnikowi zrozumieć, czym jest Czarnobyl, i zastanowić się, co oznacza on dla współczesnych pokoleń.

DODATKOWE INFORMACJE

  Seria:Czarnobyl
 • Format:170x205 mm
 • Liczba stron:188
 • Oprawa:miękka
 • Druk:cz.-b.
 • ISBN-13:9788363892449
 • Data wydania:10 październik 2015
 • Numer katalogowy:267880

PRODUKT NALEŻY DO KATEGORII

ZOBACZ PRZYKŁADOWE PLANSZE

przykładowa plansza
Poruszający zapis ludzkiej tragedii.

Bardzo sugestywna lektura. Należę do pokolenia ludzi, którzy w chwili wybuchu IV reaktora w elektrowni atomowej w Czarnobylu mieli kilkanaście lat, więc byli na tyle świadomi, żeby ten fakt odnotować i zapamiętać. W dodatku byli cały czas bombardowani na lekcjach przysposobienia obronnego groźbą konfliktu atomowego i informacjami na temat skutków użycia energii jądrowej i chorób popromiennych tym wywołanych. Ale do rzeczy, czyli o komiksie "Czarnobyl". Bardzo ciekawa konstrukcja książki: od krótkiego wstępu na temat katastrofy z 1986 r. i jej skutków, poprzez właściwy komiks, po zakończenie ukazujące proces twórczy, zbieranie materiałów do pracy i dokumentację tejże kwerendy. Bardzo rzetelne podejście do trudnego tematu-wielki plus. Komiks świetnie skonstruowany: połączenie losów trzech pokoleń rodziny, która została dotknięta atomową tragedią. Układ treści mieszany: częściowo chronologiczny i częściowo retrospektywny. Poznajemy fragmenty z życia bohaterów przed, w czasie i po katastrofie elektrowni (zarówno w najbliższym okresie po wybuchu, jak i wiele lat później). Bardzo dobry zabieg nadania imion bohaterom, przez co stają się czytelnikowi znacznie bliżsi, niż statystyczne liczby, jakie zazwyczaj podaje się opisując tragedie. Śledzimy z bliska życie i zmagania kilku osób. My zaś sami możemy sobie tych bohaterów pomnożyć przez 47 tysięcy mieszkańców miasta Prypeć i mieszkańców 300 okolicznych osad i miasteczek, którzy byli bezpośrednimi poszkodowanymi, do tego dodać kilka tysięcy "ochotników" zatrudnionych przy usuwaniu skutków wybuchu i tysiące zwierząt, domowych i dzikich, które stały się także "niemymi" uczestnikami i ofiarami. Bardzo dobrze wybrany graficzny sposób narracji: prosta kreska, czarno-białe ilustracje, liczne fragmenty komiksu pozbawione napisów - tu opowiada sam obraz. Wiernie odtworzone lokacje: wioski, miasto Prypeć (Autorzy byli tam; prezentują na końcu książki fotografie), a w nim poszczególne charakterystyczne miejsca. Prosty, ale niezwykle sugestywny obraz dramatu dziesiątków tysięcy ludzi, ich zawiedzionych oczekiwań i pogrzebanych marzeń, pokazany przez pryzmat wielopokoleniowej rodziny. Sposób wydania: miękka okładka, odpowiedni papier- współgrają z klimatem opowieści. Powrót do nieodległej przecież (a jednocześnie rozmywającej się już) przeszłości, hołd złożony ofiarom i przestroga na przyszłość. Dla mnie bardzo wiarygodne i poruszające. Pięciu gwiazdek nie dałem, bo mimo naprawdę dużej sugestywności komiksu i głębokiego ujęcia tematu, nie jest to wybitne dzieło ani pod względem graficznym, ani narracyjnym.

Autor: Norbert Zwierzański Data: 18.04.2016
Kawałek historii, dużo emocji i przestroga

Według mnie jedna w bardziej wartościowych pozycji komiksowych, w lekki sposób pokazuje interesującą opowieść i wiele faktów z niedalekiej przeszłości, którą wiele osób wokół nas jeszcze pamięta lub odczuwa. Polecam.

Autor: Dawid  Data: 03.06.2017

DOSTAWA

DARMOWA dostawa powyżej 299 zł!

Realizacja dostaw poprzez:

 • ups
 • paczkomaty
 • ruch
 • poczta

OPINIE

Nasza strona używa plików cookies, w celu ułatwienia Ci zakupów. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności

© 2006-2019 Gildia Internet Services Sp. z o.o. and 2017-2019 Prószyński Media Sp z o.o.