Świadkowie Historii - 2 - Wojna w eterze. Mówi Radio Wolna Europa.

OSZCZĘDZASZ 13,50 ZŁ

okładka

Świadkowie Historii - 2 - Wojna w eterze. Mówi Radio Wolna Europa.

30% taniej

Inpost Paczkomaty 24/79,99 zł
Kurier Inpost9,99 zł
Kurier FedEx11,99 zł
Kurier Pocztex 48h9,99 zł
Paczka w Ruchu6,99 zł
Odbiór osobisty0 zł

Przy płatności za pobraniem do ceny wysyłki należy doliczyć 5,00 zł

Wysyłka zagraniczna

Dostępność: 1-2 dni robocze

OPIS

24 września 1951. Amerykańska strefa okupacyjna, Monachium, świeżo odbudowany ze zniszczeń wojennych Hotel Regina. Doradca polityczny Radia Wolna Europa William Griffith składa Janowi Nowakowi-Jeziorańskiemu propozycję objęcia kierownictwa polskiej sekcji Radia Wolna Europa z siedzibą w Monachium. Nowak ma skompletować zespół i opracować program. Całodzienne audycje ruszają już po kilku miesiącach.

3 maja 1952 roku Jan Nowak łamiącym się ze wzruszenia głosem mówi do rodaków w kraju: Będziemy mówili wam prawdę o wypadkach rozgrywających się w świecie, którą sowiecki reżim chce przed wami ukryć, by zabić w was resztki nadziei. Będziemy mówili głośno to, czego społeczeństwo polskie wypowiedzieć głośno nie może, bo ma knebel na ustach.

Przez ćwierć wieku prowadził walkę o wypełnienie tej misji. Z peerelowską propagandą, dla której RWE było tylko „szczekaczką zachodnich imperialistów”, ze Służbą Bezpieczeństwa oskarżającą go o współpracę z Niemcami w okresie okupacji, z częścią polskiej emigracji, przeciwną linii radia, i z amerykańskimi mocodawcami RWE, którzy próbowali wprowadzić w stacji cenzurę prewencyjną.

Mariusz Urbanek (1960) – pisarz i publicysta, z wykształcenia prawnik, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Kieruje Gabinetami Świadków Historii w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich. Autor biografii m.in. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego (Szwoleżer na Pegazie, 1991), Leopolda Tyrmanda (Zły Tyrmand, 1992), Stefana Kisielewskiego (Kisiel, 1997) i rodziny Kisielewskich (Jan August, Zygmunt, Stefan i Wacek, 2006), Jerzego Waldorffa (Ostatni baron Peerelu, 2008), Władysława Broniewskiego (Miłość, wódka, polityka, 2011), Jana Brzechwy (Nie dla dzieci, 2013) i Juliana Tuwima (Wylękniony bluźnierca, 2013), a ostatnio reportażu historycznego Genialni. Lwowska szkoła matematyczna (2014). Redaktor i felietonista miesięcznika „Odra”.

Mateusz Palka (1985) – autor tekstów krytycznych i esejów o sztuce, fotograf, kulturoznawca, doktor nauk humanistycznych z zakresu filozofii i estetyki współczesnej (Koncepcja alegorii Waltera Benjamina). Przygotował szereg wystaw poświęconych Władysławowi Bartoszewskiemu i Janowi Nowakowi-Jeziorańskiemu. Współautor wystawy stałej Misja: Polska w Muzeum Pana Tadeusza, komiksu o Janie Nowaku-Jeziorańskim (Kurier z Warszawy) oraz biografii (Jan Nowak-Jeziorański. Biografia opowiadana). Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Autor zrealizowanej w konwencji dokumentu i poświęconej zmianom, jakie zaszły w estetyce wrocławskich ulic po wybudowaniu wieżowca Sky Tower, wystawy Obsesja. Stale współpracuje z pismem „Format”.
Pracuje w Gabinetach Świadków Historii w Muzeum Pana Tadeusza ZNiO. Zajmuje się archiwami Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

Paweł Janczarek – niedoszły architekt, który już na studiach, zamiast projektować domy, zajmował się tworzeniem okładek, plakatów i magazynów. Doświadczenie zawodowe zdobywał w Szkocji i Austrii. Współtwórca wrocławskiego studia Juice, obecnie dyrektor artystyczny w laboratoriach Mirumee. Publikował ilustracje na łamach „WAD magazine” czy „CODE magazine”, a także prezentował prace na wystawach zbiorowych i indywidualnych. Prywatnie z Marcinem Kuligowskim współtworzy kolektyw FromTheTrunk. W czasie wolnym tata, modelarz i kolekcjoner.

DODATKOWE INFORMACJE

  Seria:Świadkowie Historii (#2)
 • Format:230x315 mm
 • Liczba stron:80
 • Oprawa:twarda
 • Papier:offsetowy
 • Druk:kolor
 • ISBN-13:9788365588388
 • Data wydania:16 styczeń 2018
 • Numer katalogowy:356348

PRODUKT NALEŻY DO KATEGORII

Wojna w eterze

Odzyskanie wolności po II Wojnie Światowej przez Polskę nie przez każdego uważane było za rzeczywiste. Część Polaków, zarówno tych mieszkających w kraju jak i za granicą, uważała, że marionetkowy rząd na czele z Gomułką wcale nie jest wolny. Wśród tych osób jest także Jan Nowak-Jeziorański, który otrzymał propozycję prowadzenia polskiego działu Radia Wolna Europa. Jej prowadzenie nie było łatwe. O ile skompletowanie załogi czy zapraszanie gości nie powodowało problemów, o tyle już wiadomości z kraju trzeba było przechwytywać. Telefon Jeziorańskiego dzwonił i w nocy i w wakacje, nie było przerw. Do tego dochodziły problemy z opłacaniem całego przedsięwzięcia z budżetów innych krajów, co niekoniecznie podobało się podnoszącym się po wojnie rządom. Co nastąpi wcześniej: zamknięcie stacji czy obalenie komunizmu? Ciekawa historia pracy w Radiu Wolna Europa. Pełna historycznych wydarzeń, które często zagłuszane były przez media warszawskie. Dobra kreska, wartka akcja. Komiks historyczny, który z pewnością warto przeczytać. Więcej na monime.pl

Autor: Monika Kilijańska Data: 12.11.2018

DOSTAWA

DARMOWA dostawa powyżej 299 zł!

Realizacja dostaw poprzez:

 • ups
 • paczkomaty
 • ruch
 • poczta

OPINIE

Nasza strona używa plików cookies, w celu ułatwienia Ci zakupów. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności

© 2006-2020 Gildia Internet Services Sp. z o.o. and 2017-2020 Prószyński Media Sp z o.o.