Świadkowie Historii - 2 - Wojna w eterze. Mówi Radio Wolna Europa.

okładka

Świadkowie Historii - 2 - Wojna w eterze. Mówi Radio Wolna Europa.

Produkt jest aktualnie niedostępny

Kliknij tutaj, jeśli chcesz otrzymać maila, gdy produkt się ukaże.

OPIS

24 września 1951. Amerykańska strefa okupacyjna, Monachium, świeżo odbudowany ze zniszczeń wojennych Hotel Regina. Doradca polityczny Radia Wolna Europa William Griffith składa Janowi Nowakowi-Jeziorańskiemu propozycję objęcia kierownictwa polskiej sekcji Radia Wolna Europa z siedzibą w Monachium. Nowak ma skompletować zespół i opracować program. Całodzienne audycje ruszają już po kilku miesiącach.

3 maja 1952 roku Jan Nowak łamiącym się ze wzruszenia głosem mówi do rodaków w kraju: Będziemy mówili wam prawdę o wypadkach rozgrywających się w świecie, którą sowiecki reżim chce przed wami ukryć, by zabić w was resztki nadziei. Będziemy mówili głośno to, czego społeczeństwo polskie wypowiedzieć głośno nie może, bo ma knebel na ustach.

Przez ćwierć wieku prowadził walkę o wypełnienie tej misji. Z peerelowską propagandą, dla której RWE było tylko „szczekaczką zachodnich imperialistów”, ze Służbą Bezpieczeństwa oskarżającą go o współpracę z Niemcami w okresie okupacji, z częścią polskiej emigracji, przeciwną linii radia, i z amerykańskimi mocodawcami RWE, którzy próbowali wprowadzić w stacji cenzurę prewencyjną.

Mariusz Urbanek (1960) – pisarz i publicysta, z wykształcenia prawnik, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Kieruje Gabinetami Świadków Historii w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich. Autor biografii m.in. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego (Szwoleżer na Pegazie, 1991), Leopolda Tyrmanda (Zły Tyrmand, 1992), Stefana Kisielewskiego (Kisiel, 1997) i rodziny Kisielewskich (Jan August, Zygmunt, Stefan i Wacek, 2006), Jerzego Waldorffa (Ostatni baron Peerelu, 2008), Władysława Broniewskiego (Miłość, wódka, polityka, 2011), Jana Brzechwy (Nie dla dzieci, 2013) i Juliana Tuwima (Wylękniony bluźnierca, 2013), a ostatnio reportażu historycznego Genialni. Lwowska szkoła matematyczna (2014). Redaktor i felietonista miesięcznika „Odra”.

Mateusz Palka (1985) – autor tekstów krytycznych i esejów o sztuce, fotograf, kulturoznawca, doktor nauk humanistycznych z zakresu filozofii i estetyki współczesnej (Koncepcja alegorii Waltera Benjamina). Przygotował szereg wystaw poświęconych Władysławowi Bartoszewskiemu i Janowi Nowakowi-Jeziorańskiemu. Współautor wystawy stałej Misja: Polska w Muzeum Pana Tadeusza, komiksu o Janie Nowaku-Jeziorańskim (Kurier z Warszawy) oraz biografii (Jan Nowak-Jeziorański. Biografia opowiadana). Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Autor zrealizowanej w konwencji dokumentu i poświęconej zmianom, jakie zaszły w estetyce wrocławskich ulic po wybudowaniu wieżowca Sky Tower, wystawy Obsesja. Stale współpracuje z pismem „Format”.
Pracuje w Gabinetach Świadków Historii w Muzeum Pana Tadeusza ZNiO. Zajmuje się archiwami Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

Paweł Janczarek – niedoszły architekt, który już na studiach, zamiast projektować domy, zajmował się tworzeniem okładek, plakatów i magazynów. Doświadczenie zawodowe zdobywał w Szkocji i Austrii. Współtwórca wrocławskiego studia Juice, obecnie dyrektor artystyczny w laboratoriach Mirumee. Publikował ilustracje na łamach „WAD magazine” czy „CODE magazine”, a także prezentował prace na wystawach zbiorowych i indywidualnych. Prywatnie z Marcinem Kuligowskim współtworzy kolektyw FromTheTrunk. W czasie wolnym tata, modelarz i kolekcjoner.

DODATKOWE INFORMACJE

    Seria:Świadkowie Historii (#2)
  • Format:230x315 mm
  • Liczba stron:80
  • Oprawa:twarda
  • Papier:offsetowy
  • Druk:kolor
  • ISBN-13:9788365588388
  • Data wydania:16 styczeń 2018
  • Numer katalogowy:356348

PRODUKT NALEŻY DO KATEGORII

RECENZJEjak działają recenzje?

Wojna w eterze

Odzyskanie wolności po II Wojnie Światowej przez Polskę nie przez każdego uważane było za rzeczywiste. Część Polaków, zarówno tych mieszkających w kraju jak i za granicą, uważała, że marionetkowy rząd na czele z Gomułką wcale nie jest wolny. Wśród tych osób jest także Jan Nowak-Jeziorański, który otrzymał propozycję prowadzenia polskiego działu Radia Wolna Europa. Jej prowadzenie nie było łatwe. O ile skompletowanie załogi czy zapraszanie gości nie powodowało problemów, o tyle już wiadomości z kraju trzeba było przechwytywać. Telefon Jeziorańskiego dzwonił i w nocy i w wakacje, nie było przerw. Do tego dochodziły problemy z opłacaniem całego przedsięwzięcia z budżetów innych krajów, co niekoniecznie podobało się podnoszącym się po wojnie rządom. Co nastąpi wcześniej: zamknięcie stacji czy obalenie komunizmu? Ciekawa historia pracy w Radiu Wolna Europa. Pełna historycznych wydarzeń, które często zagłuszane były przez media warszawskie. Dobra kreska, wartka akcja. Komiks historyczny, który z pewnością warto przeczytać. Więcej na monime.pl

Autor: Monika Kilijańska Data: 12.11.2018

DOSTAWA

DARMOWA dostawa powyżej 299 zł!

Realizacja dostaw poprzez:

  • ups
  • paczkomaty
  • ruch
  • poczta

OPINIE

Nasza strona używa plików cookies, w celu ułatwienia Ci zakupów. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności

© 2006-2024 Gildia Internet Services Sp. z o.o. and 2017-2024 Prószyński Media Sp z o.o. PgSearcher