100 na 100. Antologia komiksu na stulecie odzyskania niepodległości.

OSZCZĘDZASZ 6,00 ZŁ

okładka

100 na 100. Antologia komiksu na stulecie odzyskania niepodległości.

10% taniej

Inpost Paczkomaty 24/79,99 zł
Kurier Inpost9,99 zł
Kurier FedEx11,99 zł
Kurier Pocztex 48h9,99 zł
Paczka w Ruchu6,99 zł
Odbiór osobisty0 zł

Przy płatności za pobraniem do ceny wysyłki należy doliczyć 5,00 zł

Wysyłka zagraniczna

Dostępność: 24h

OPIS

„…W pełni świadomi spuścizny pokolenia, które po 123 latach niewoli odzyskało niepodległość, uczciliśmy to wydarzenie w szczególny sposób.  Przygotowaliśmy wyjątkową publikację, która uczy, rozwija i… cieszy. Na skrzyżowaniu edukacji, historii i sztuki, spotkaliśmy się z komiksem, który  podejmuje wyzwanie połączenia wiedzy i estetyki. I tak narodził się pomysł antologii…”

Jerzy Garlicki
Prezes WSiP

100 na 100. Antologia komiksu na stulecie odzyskania niepodległości to wyjątkowa publikacja historyczna wydana przez WSiP S.A., stworzona przy współpracy wybitnych rysowników, scenarzystów i historyków. 
Ten unikatowy  zbiór komiksów powstał by  uczcić odzyskanie niepodległości przez Polskę oraz uhonorować uczestników tamtych wydarzeń.

Historia Polski, ukazana w formie kolorowych komiksów, zamknięta w jednej książce to jedyna taka na rynku publikacja, zachwycająca różnorodnością stylu, estetyki i słowa. Podana w nowoczesny sposób, zainteresuje każdego czytelnika!

Antologia to:

  • 17 komiksów historycznych stworzonych przez prawie 30 rysowników i scenarzystów –  artystów światowego formatu, takich jak m.in. Papcio Chmiel, Bogusław Polch, Zbigniew Kasprzak, Marek Szyszko i Andrzej O. Nowakowski. Komiksy to nie tylko graficzna opowieść o walce o niepodległość, ale również tło historyczne tych wydarzeń;
  • więcej niż komiks Antologia zawiera również 8 artykułów autorstwa wybitnych historyków, pisarzy, językoznawców, badaczy, twórców i krytyków komiksu, będących cennym uzupełnieniem przedstawionych historii;
  • wstępy historyczne do każdego komiksu, które – poszerzają wiedzę historyczną czytelnika;
  • notki biograficzne przed każdym komiksem, przybliżające sylwetki rysowników i autorów scenariuszy.

Historia zaklęta nie tylko w rysunkach, ale również w typografii – dzięki wykorzystaniu w komiksie odkrytej niedawno czcionki  Brygada 1918,  pochodzącej z 1929 roku.

- - - - -

Ciekawostki:

- Antologia na 232 stronach zawiera 17 komiksów (1015 obrazków!) i 8 artykułów
- od pomysłu do druku upłynął ponad rok (wiosna 2017 - sierpień 2018)
- wszystkie komiksy zostały sprawdzone przez historyków, poprawione, a niektóre przerysowane
- "100 na 100" było tytułem roboczym i zakładało przygotowanie 100-u stron na 100-lecie. Publikacja rozrosła się do 200-u stron komiksu (łącznie 232 s. z artykułami), ale tytuł tak się przyjął, że pozostał jako symboliczny (co wyjaśnia Prezes w wstępie)
- jest to prawdopodobnie pierwsza publikacja, która wykorzystuje niedawno odkrytą i świeżo zdigitalizowaną, legendarną, pierwszą polską czcionkę "Brygada", stworzoną z okazji dziesięciolecia odzyskania niepodległości
- niektórzy z rysowników (Nowakowski, Szyszko) wrócili do rysowania komiksów po ćwierćwiecznej nieobecności
- komiksy powstawały w Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Gdańsku, Wrocławiu, Bydgoszczy, Kielcach, Wejcherowie, Lublinie, Piotrkowie Trybunalskim oraz w Brukseli
- przy powstawaniu Antologii pracowało pół setki osób, a ponadto we WSiP zaangażowanych było ok. 20-u osób
- twórcy Antologii nigdy nie spotkali się razem (jest szansa to zmienić na wrześniowej premierze na Festiwalu komiksów)
- scenariusz "Pierwsza lekcja" został oparty na dziennikach dziadka scenarzysty
- w komiksie "Pod Radzymin i z powrotem" znalazło się rysunkowe nawiązanie do legendarnego komiksu "Breakthrough" - antologii komiksu z okazji zburzenia Muru Berlińskiego tych samych autorów
- pradziadek pomysłodawcy (czyli mój) - Karol Langner - służył w I Brygadzie, brat stryjeczny pradziadka - Władysław Langner - dowodził obroną Lwowa w 1939 r. , a dziadek Stanisław Biernacki - walczył w AK (27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej). Babcia - Zofia Langner - jest Lwowianką, widziała pociąg z trumną Józefa Piłsudskiego, była świadkiem rzezi wołyńskiej, przeszła lager, widziała zburzoną Warszawę.

Tomasz Biernacki

DODATKOWE INFORMACJE

PRODUKT NALEŻY DO KATEGORII

231 stron

Czyli jedna kartka będzie miała tylko jedną stronę :) Ciekawe którą.

Autor: quilombo Data: 15.09.2018
Do @quilombo:

Antologia została wypełniona nie tylko komiksami, ale również sporą dawką publicystyki co wpływa na objętość całości. Na początku chyba rzeczywiście miało być 100 stron komiksów, ale w międzyczasie projekt się rozrósł i tych komiksowych stron jest więcej, z czego trzeba się tylko cieszyć :-)

Autor: CD Jack Data: 19.09.2018
NIE TYLKO DLA MIŁOŚNIKÓW HISTORII

W tym roku Polska obchodzi stulecie odzyskania niepodległości, ale z tym właśnie jubileuszem wiąże się jeszcze jeden wart wspomnienia, o którym łatwo zapomnieć. O czym mowa? Oczywiście o przypadających na przyszły rok setnych urodzinach komiksu polskiego, który powstał tuż po odrodzeniu się wolności w naszym kraju. Niniejsza antologia komiksowa w obliczu tego faktu nabiera zupełnie nowego znaczenia. To wszystko nie ma jednak to właściwie jedynie ciekawostka, liczy się bowiem tylko to czy „100 na 100” to dobry album i jak wypada jego wymiar edukacyjny. Na szczęście twórcom obie te rzeczy udały się całkiem nieźle.

Autor: Michał Lipka Data: 13.10.2018
Niezykłe dzieło niezwykłych twórców komiksowych

Komiks 100 na 100. Antologia komiksu na stulecie odzyskania niepodległości to zbiór 17 krótkich, kilkustronicowych historii związanych z różnymi tematami. Znajdziemy tu nie tylko przedstawienie bitew i walk jak te pod Przasnyszem (Pod Radzymin i z powrotem Bogusława Polcha, Macieja Parnowskiego, autorów Funky Kovala i Wojciecha Bema) , ale także zmiany w szkolnictwie, dzięki którym odradzała się nasza państwowość (Pierwsza lekcja Zbigniewa Kasprzaka i Tomasza Kołodziejczaka), próby wpłynięcia na opinię międzynarodową jakie podnosił Paderewski podczas swojego tournée po Stanach Zjednoczonych (Paderewski w Białym Domu Janusza Wyrzykowskiego Pawła Chemielewskiego), wybory na prezydenta, które wygrał Żeromski (Rzeczpospolita Zakopiańska Przemysława Kłosina oraz Pawła i Grzegorza Niewiadomych), przyłączenie się kobiet do czynnej walki i pierwsze próby zdobycia prawa do głosu (Głos kobiet Katarzyny Babis) czy nawet historię powstania piłki ręcznej w obozie jenieckim w Szczypiorniaku pod Kielcami (Szczypiorniak Bereniki Kołomyckiej i Pawła Niewiadomego). Są historie bardzo realistycznie pokazane, ale i alegorycznie jak np. Gra o granice Andrzeja Łaski i Grzegorza Janusza (scenarzysta m.in. w Tymczasem) czy Ostatni skok Pawła Zycha i Bartosza Sztybora. Więcej na https://www.monime.pl/100-na-100-antologia-komiksu-na-stulecie-odzyskania-niepodleglosci/

Autor: Monika Kilijańska - Monime.pl Data: 09.06.2019

DOSTAWA

DARMOWA dostawa powyżej 299 zł!

Realizacja dostaw poprzez:

  • ups
  • paczkomaty
  • ruch
  • poczta

OPINIE

Nasza strona używa plików cookies, w celu ułatwienia Ci zakupów. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności

© 2006-2021 Gildia Internet Services Sp. z o.o. and 2017-2021 Prószyński Media Sp z o.o.