Ciemności Smalandii.

OSZCZĘDZASZ 35,70 ZŁ

okładka

Ciemności Smalandii.

30% taniej
Inpost Paczkomaty 24/712,99 zł
Kurier Inpost12,99 zł
Kurier FedEx13,99 zł
ORLEN paczka8,99 zł
Odbiór osobisty0 zł

Przy płatności za pobraniem do ceny wysyłki należy doliczyć5,00 zł

Wysyłka zagraniczna

Dostępność: 24h

OPIS

Książka ukazała się dzięki wsparciu finansowemu Kulturrådet / Swedish Arts Council
 
Gej-faszysta, który rysuje autobiograficzne komiksy. Głęboka przyjaźń, która kończy się wielkim rozczarowaniem a później nawet pobytem w więzieniu. Powoli wymierająca mieścina, niedługo tak zacofana i zapomniana jak fanziny z autorskimi komiksami wydawane przez głównego bohatera Erika.
Szwedzki pisarz Henrik Bromander (ur. w 1982 r.) powraca w Ciemnościach… do swoich smalandzkich korzeni, do historii swoich dziadków i wspomnień, które leżały głęboko ukryte w zakamarkach pamięci. W swoim najbardziej obszernym tytule udaje mu się
nagiąć granice, w których zazwyczaj poruszają się autorzy alternatywnych komiksów, a jednocześnie dostarcza niepokojącą analizę współczesnej Europy Północnej, gdzie wieją coraz chłodniejsze polityczne wiatry.
 
Ciemności Smalandii dostały w 2012 roku nagrodę Prapsa (Urhundenpriset) za najlepszy szwedzki komiks a w 2014 roku trafiły na deski teatru Regionteatern Blekinge Kronoberg.
 
Z recenzji Ciemności Smalandii:
 
„Album Henrika Bromandera na pierwszy rzut oka wydaje się typową dla swojego pokolenia produkcją podobną do tych, które od dłuższego czasu dominują scenę szwedzkiego komiksu. Jednak po bliższym zetknięciu się jego narracją i jego motywami naszym oczom ukazuje się nieokiełznany talent, który potrafi bardzo wiele przekazać za pomocą niewielkich technicznych środków.”
Jonas Ellerström, Smålandsposten

DODATKOWE INFORMACJE

    Seria:Ciemności Smalandii
  • Format:170x230 mm
  • Liczba stron:628
  • Oprawa:twarda, szyta
  • Papier:Amber Graphic 120 gram
  • Druk:cz-b
  • ISBN-13:9788363892746
  • Data wydania:17 lipiec 2020
  • Numer katalogowy:433920

PRODUKT NALEŻY DO KATEGORII

RECENZJEjak działają recenzje?

Dobra obyczajówka

Ja po prostu lubię takie historie, dziejące się niby daleko, ale przedstawiające zwykłe ludzkie dramaty, tragedie, ale i sukcesy. Humor przeplata się z poważnymi motywami, dość dobrze wpasowanymi w całość wątkami politycznymi i fragmentami fikcyjnego fanzina bohatera powieści, a wszystko to narysowana w prosty, mocno naturalistyczny sposób.

Autor: Franek Grudnik Data: 26.08.2020
Komiks którą mną wstrząsnął

"Komu polecam lekturę „Ciemności Smalandii”? Na pewno dorosłemu, ale zarazem dojrzałemu emocjonalnie fanowi komiksów obyczajowych, które nie odstraszą ściany tekstu, oraz prosta oprawa graficzna. Czytelnikowi, który wymaga, by pochłaniana przez niego lektura nie było kolejną, którą po skończeniu odłoży na półkę i o niej zapomni. Osobie, której nie przeszkadza, gdy są poruszane wątki LGBTQ+, czy gdy autor w sposób bardzo naturalistyczny pokazuje bardzo obrzydliwie czynności fizjologiczne, które nie są obce nam ludziom, a które ukazane na kartach komiksu mogą w delikatnym czytelniku wzbudzić zgorszenie czy też wstręt. Komiks Bromandera to także bardzo dobra kronika pokazujące różne etapy życia pojedynczej jednostki ludzkiej, by na jej przykładzie pokazać trudną, brutalną diagnozę tego, jak obecnie wygląda współczesność w Północnej Europie, a dokładnie w Szwecji. " - fragment mojej recenzji dla bloga Comixxy Ocena 11/10 lub 6/5

Autor: Łukasz Świniarski Data: 19.12.2020
Dobry, ale bez szału...

Zdecydowanie, mimo że tekstu nie jest za dużo, są momenty zbyt przegadane. Przyznam, że zin Twarz, który poznajemy niby w całości, nieco mnie zmęczył, bo historie w nim zawarte są mniej niż szczątkowe. Nie mam problemu z tematem LGBT, tyle że zbyt natarczywy natłok naturalistycznych scenek nieco przyćmił wydźwięk tego, co ma być głównym przekazem, czyli młodzieńczy chaos ideologiczny i haniebną samotność Erika, jego nieprzystosowanie, bujanie wyłącznie na poziomie idei itd. Każdy po przeczytaniu komiksu porusza się w jakimś korku frazeologicznym, stosując wyrażenia, że Erik robi straszne rzeczy... Przed lekturą spodziewałem się, że obetnie komuś głowę i do niej nasra, a tu wystarczy pokazać siusiaka i już... Przez te gówniarskie prawicowe idiotyzmy nie potrafiłem jakoś przykleić się do głównej postaci. Erik zbyt mocno mnie irytował, bym mu współczuł czy coś. Fajnie za to był pokazany jego pobyt w mamrze. No i relacje z ojcem. Finał niezły, wydźwięk mocny, ale nie jest to komiks tak doskonały, jak go oceniają. Mam wrażenie, że jak ktoś dokonuje prezentacji bolączek geja, to już ociera się o bramy niebios. Komiks jest dobry, symptomatyczny, ale wiele mu do doskonałości. No i odradzam, jak ktoś czuje sraczkę, słysząc LGBT, zdecydowanie nie udźwignie treści, bo do lektury koniecznie potrzeba mocno otwartej łepetyny. Więcej niż mocno... No i wielka szkoda, że tłumacz nie pokusił się o przetłumaczenie całego fragmentu tekstu utworku Burzuma. Aż do tej pory nie miałem świadomości, że Varg wykrzykiwał aż takie pierdoły, he he.

Autor: Marcin Telega Data: 02.01.2021
Marchewka gdzieś i ser spod czegoś

Rysunki słabe, nie będzie się chciało na pewno wracać, te ziny twarze, jeśli się pominie, nic się nie stanie, w sumie męczą tylko; poza tym, ciekawie. Ten typ równocześnie wkurza, irytuje; tak że masz ochotę mu skleić liścia; a potem jednak się zastanawiasz i robi ci się go żal. Parę gejowskich scenek, przemoc i no.. (wiadomo co xd), gdyby to było ładnie narysowane, myślę, że robiłoby wrażenie, a tak, no to jest ciekawie, no, poznajesz perypetie tego zagubionego geja, czyta się dobrze, ale do arcydzieła daleko.

Autor: tomek89 Data: 19.07.2021

DOSTAWA

DARMOWA dostawa powyżej 299 zł!

Realizacja dostaw poprzez:

  • ups
  • paczkomaty
  • ruch
  • poczta

OPINIE

Nasza strona używa plików cookies, w celu ułatwienia Ci zakupów. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności

© 2006-2024 Gildia Internet Services Sp. z o.o. and 2017-2024 Prószyński Media Sp z o.o. PgSearcher