Terytorialne władze wosjkowe w Polsce w latach 1945-1949. Organizacja i działalność okręgów wojskowych

okładka

Terytorialne władze wosjkowe w Polsce w latach 1945-1949. Organizacja i działalność okręgów wojskowych

Produkt jest aktualnie niedostępny

Kliknij tutaj, jeśli chcesz otrzymać maila, gdy produkt stanie się ponownie dostępny

OPIS

Książka ukazuje dzieje terytorialnych władz wojskowych szczebla okręgowego w Polsce w pierwszych latach po zakończeniu II wojny światowej. Na szerokim tle historycznym przedstawione zostały w niej skomplikowane przekształcenia organizacyjne okręgów wojskowych, ich zmiany terytorialne, a także ich rola i miejsce w strukturze polskiej armii. Wiele miejsca poświęcono również w pracy sprawom strukturalnym, dyslokacyjnym i personalnym nie tylko dowództw okręgowych, ale również służb i jednostek wojskowych dyslokowanych na terenie poszczególnych okręgów.
Ich dowództwa sprawując władzę na określonym terytorium realizowały zadania związane z przygotowaniem kraju do obrony, dlatego też ważnym zagadnieniem omówionym w pracy była problematyka dotycząca wyszkolenia wojska oraz jego tzw. życia codziennego w poszczególnych okręgach wojskowych (m.in. upolitycznienie i upartyjnienie armii, stan nastrojów i dyscypliny, polityka personalna, czy działalność kulturalno-oświatowa).
Armia stworzona przez władze komunistyczne miała oficjalnie charakter ogólnonarodowy, lecz w praktyce w ciągu kilku lat stała się siłą znajdującą się w pełnej dyspozycji partii komunistycznej, przez co poza zadaniami wynikającymi z systemu obrony państwa – okręgi wojskowe również realizowały narzuconą im rolę polityczną sprowadzającą się do wspierania i obrony „władzy ludowej” poprzez szeroki zaangażowanie podległych wojsk do zwalczania podziemia zbrojnego i tzw. wielkich akcji polityczno-propagandowych (głosowania ludowego i wyborów do Sejmu Ustawodawczego).
Obok tych działań, okręgi wojskowe brały także udział w realizacji szeregu zadań niewątpliwie pożytecznych i potrzebnych z punktu widzenia interesów kraju dotyczących m.in. rozminowania terytorium państwa, ochrony granic, pomocy w zasiedleniu i zagospodarowaniu tzw. Ziem Odzyskanych, zwalczaniu skutków klęsk żywiołowych, czy pomocy przy odbudowie zniszczonego kraju, które ukazane zostały na szerokim tle historycznym, niezbędnym dla omówienia zagadnień szczegółowych związanych z dziejami terytorialnych władz wojskowych szczebla okręgowego.

DODATKOWE INFORMACJE

  • Format:170x240 mm
  • Liczba stron:540
  • Oprawa:miękka
  • ISBN-13:9788375255201
  • Data wydania:2011
  • Numer katalogowy:203178

Lista recenzji jest pusta

DOSTAWA

DARMOWA dostawa powyżej 299 zł!

Realizacja dostaw poprzez:

  • ups
  • paczkomaty
  • ruch
  • poczta

OPINIE

Nasza strona używa plików cookies, w celu ułatwienia Ci zakupów. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności

© 2006-2021 Gildia Internet Services Sp. z o.o. and 2017-2021 Prószyński Media Sp z o.o.