Ofiarowana. Moje życie w sekcie scjentologów

okładka

Ofiarowana. Moje życie w sekcie scjentologów

Produkt jest aktualnie niedostępny

Kliknij tutaj, jeśli chcesz otrzymać maila, gdy produkt się ukaże.

OPIS

Jenna Miscavige Hill (ur. 1984), autorka Ofiarowanej, jest bratanicą samego przywódcy Kościoła scjentologicznego. W szokującej wspomnieniowej książce opowiada o swoim życiu w samym sercu i o odejściu z Kościoła. Ujawnia wstydliwe tajemnice i kontrowersyjne fakty dotyczące najwyższych rangą członków tej organizacji, do której należy wielu celebrytów, między innymi Tom Cruise, Will Smith, John Travolta, Kirstie Alley i wielu innych.

Jenna już jako kilkuletnia dziewczynka została nakłoniona do podpisania kontraktu na miliard lat, zobowiązującego ją do służby Kościołowi scjentologicznemu. W swojej książce opowiada o sposobach, jakimi posługuje się scjentologia, by doprowadzić do rozdzielenia rodziców i dzieci, do pozbawienia swoich wyznawców umiejętności samodzielnego myślenia i działania. Autorka sama stała się ofiarą manipulacji, ale udało jej się wyłamać z szeregów sekty i wypowiedziała scjentologom wojnę.

Jenna Miscavige Hill wraz z dwoma innymi młodymi kobietami, które również odeszły z Kościoła, założyła stronę internetową http://exscientologykids.com dla wszystkich ofiar scjentologii. Ze swoim mężem, również byłym scjentologiem, ma dwoje dzieci i cieszy się życiem z dala od sekty.

Czym jest scjentologia?

Scjentologia to ruch religijny założony w latach pięćdziesiątych XX wieku przez R. L. Hubbarda. Na początku miał charakter alternatywnej psychoterapii, której zasady podał Hubbard w swej książce Dianetics (Dianetyka), z czasem jednak ten świecki system dianetyki przekształcił się w kierunku religijnym. Kościół scjentologiczny ma silne poparcie finansowe i PR-owe wsród hollywoodzkich celebrytów, należą do niego m.in. Tom Cruise, Will Smith, John Travolta, Kirstie Alley i wielu innych.

Scjentolodzy uważają, że są istotami nieśmiertelnymi, thetanami, które zapominają swoje przeszłe wcielenia. Scjentologia opiera się na wierze w możliwość postępu ludzkości, rozwoju jego talentów i umiejętności człowieka. Do tego celu - osiągnięcia stanu idealnego, zwanego stanem clear - dochodzi się głównie poprzez praktykę audytowania: rodzaj sesji, w której audytor za pomocą serii pytań ma nakierować przesłuchiwanego na właściwy tor myślenia. Drugim elementem programu LRH, zwanego mostem ku całkowitej wolności, jest samodzielny trening. Scjentolodzy muszą zacząć od poziomu podstawowego, a następnie pokonywać kolejne szczeble (mogą przejść przez most w jedną stronę lub w obie).

Majątek Kościoła szacuje się na wiele miliardów dolarów, centrala scjentologów mieści się w Los Angeles. Założono nawet miasto scjentologów Clearwater na Florydzie (tam między innymi dorastała Jenna Miscavige), gdzie mieszka blisko 10 000 wiernych. Scjentolodzy posiadają własne przedsiębiorstwa, szkoły i świątynie, w wielkim stopniu odizolowane od reszty społeczeństwa.

Kontrowersje wokół scjentologii

Praktyki scjentologiczne budzą liczne głosy sprzeciwu na całym świecie, jest to jeden z najczęściej krytykowanych młodych ruchów religijnych. Oto wybór kontrowersyjnych faktów i opinii na temat Kościoła, o których opowiada w Ofiarowanej Jenna Miscavige Hill:

 • Scjentologia przekonuje, że dzięki niej ludzie mogą zyskać pełną kontrolę nad swoim życiem: nad czasem, materią, energią. Za dojście do tego stanu należy jednak sporo zapłacić, może to być nawet kilkadziesiąt tysięcy dolarów. Oczekiwania finansowe stawiane przez przywódców Kościoła doprowadzają często do bankructwa i finansowego uzależnienia wyznawców od religii.
 • Przeciwnicy ruchu twierdzą, że scjentologia w sposób nieuczciwy manipuluje uczestnikami ruchu - pozbawia umiejętności samodzielnego myślenia i działania, zrywa więzy rodzinne (ogranicza do minimum kontakty dzieci z rodzicami, powoduje rozpad małżeństw, członkom wysokiego szczebla zabrania posiadania potomstwa itp.), ingeruje na wielką skalę w życie prywatne wyznawców i wywołuje u nich trwałe zaburzenia psychiczne. Scjentolodzy w każdej dziedzinie swojego życia są uzależnieni od dyrektyw Kościoła, są izolowani od reszty społeczeństwa.
 • Scjentolodzy często skrywają się pod przykrywką stowarzyszeń, akcji charytatywnych, fundacji (m.in. Narconon, Citizens Commission on Human Rights, Foundation for Religious Freedom, World Institute of Scientology Enterprises).
 • Według L. Rona Hubbarda praktyki scjentologiczne leczą choroby psychosomatyczne i inne dolegliwości. Takie stwierdzenia spotykają się z ostrą krytyką ze strony środowisk lekarskich, które uważają to za zwykłe oszustwo.
 • Polityka Kościoła scjenotologicznego opiera się głównie na atakowaniu wszelkich przejawów krytyki zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Scjentolodzy kwestionujący zasady czy metody działania organizacji zostają zawieszeni w swoich prawach lub wykluczeni z organizacji, uniemożliwia się również kontakt pomiędzy członkami a osobami nienależącymi do Kościoła, których łączą więzy rodzinne. Kościół scjentologiczny ma na koncie liczne sprawy sądowe i jest w konflikcie z innymi wyznaniami (m.in. chrześcijańskimi).
 • Słynna stała się sprawa oskarżenia Kościoła o dwa przestępstwa w związku ze śmiercią Lisy McPherson, wyznawczyni scjentologii, zmarłej w 1995 roku, przebywając pod opieką wiernych Kościoła. Lisa uczestniczyła w niegroźnym wypadku samochodowym. Personel medyczny stwierdził, że trzydziestosześcioletnia wówczas kobieta nie doznała wprawdzie żadnego fizycznego uszczerbku, ale zachowuje się podejrzanie. Chciano zatrzymać ją w szpitalu psychiatrycznym na obserwację, ale się nie zgodziła - chciała znaleźć się pod opieką scjentologów. Ci wzięli ją na tak zwaną obserwację w odosobnieniu, która polegała na całodobowej obserwacji. Twierdzono, że w ostatnich miesiącach życia Lisa McPherson miała silne zaburzenia psychiczne. Początkowo za przyczynę jej zgonu uznano odwodnienie. Po zakończeniu śledztwa wysunięto wobec Kościoła dwa zarzuty: znęcania się i zaniedbań popełnionych wobec osoby chorej oraz praktykowania medycyny bez uprawnień. Kościół jednak uporczywie nie przyznawał się do winy. Po pewnym czasie oskarżyciel wycofał swoje zeznanie. Prawnik rodziny McPhersonów twierdził, że człowiek ten został zmuszony przez Kościół do zmiany zeznań. Zarzuty przeciwko scjentologom zostały oddalone w 2000 roku po zmianie kwalifikacji przyczyny zgonu z "nieznanej" na "wypadek".

DODATKOWE INFORMACJE

 • Format:145x205 mm
 • Liczba stron:456
 • Oprawa:miękka
 • ISBN-13:9788324023868
 • Data wydania:3 lipiec 2013
 • Numer katalogowy:221740

PRODUKT NALEŻY DO KATEGORII

RECENZJEjak działają recenzje?

Lista recenzji jest pusta

DOSTAWA

DARMOWA dostawa powyżej 299 zł!

Realizacja dostaw poprzez:

 • ups
 • paczkomaty
 • ruch
 • poczta

OPINIE

Nasza strona używa plików cookies, w celu ułatwienia Ci zakupów. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności

© 2006-2023 Gildia Internet Services Sp. z o.o. and 2017-2023 Prószyński Media Sp z o.o.