Wojna.

okładka

Wojna.

Produkt jest aktualnie niedostępny

Kliknij tutaj, jeśli chcesz otrzymać maila, gdy produkt się ukaże.

OPIS

Wojna autorstwa Gro Dahle to poetycka opowieść o wojnie nie takiej, którą widać w telewizji i gazecie, ale innej - wojnie Mamy i Taty". To książka, która oczami bohaterki - małej dziewczynki Ingi - prowadzi nas przez emocjonalny most, jaki niesie ze sobą konflikt w związku - od momentu, gdy "wszystko osłania się drutem kolczastym, rozbitym szkłem, gwoździami i murami" do chwili gdy "nadchodzi pokój". Wielopoziomowy przekaz pozwala na odbiór treści przez dziecko, jak i dorosłego. Dzięki autorce książki wchodzimy w świat psychiczny dziecka i doświadczamy, jak duży balast spada na dziecko w czasie rozstania rodziców. Słowa pełne emocji obrazują "wojenne zmagania dziecka", jego lęki, obawy przed porzuceniem, smutek, złość. Lektura zostawia nas dorosłych z przesłaniem, że rodzice zajęci konfliktem między sobą ,nigdy nie powinni zapominać o potrzebach dziecka, a dziecku daje nadzieje, że po wojnie nastanie pokój (Katarzyna Bertrand, psycholog, psychoterapeuta).
Nominacja do nagrody Nagrody Literackiej Rady Nordyckiej 2014 Nominacja do Nagrody Krytyków 2013

DODATKOWE INFORMACJE

  • Format:265x250 mm
  • Liczba stron:56
  • Oprawa:twarda
  • ISBN-13:9788362566198
  • Data wydania:1 luty 2016
  • Numer katalogowy:295331

PRODUKT NALEŻY DO KATEGORII

MAMA I TATA NA FRONCIE

Wojna ma wiele odcieni. Może objąć cały świat, może także toczyć się lokalnie, ale też i w bardziej kameralnej atmosferze. Bo i samych wojen mogą być różne rodzaje. Niezależnie od tego, jaki jest to konflikt, ofiar nie brakuje nigdy. Nawet jeśli jest to jedynie wojna prowadzona w domu przez jej mieszkańców.

W takiej sytuacji znajduje się nagle mała Inga. Do tej pory wszystko było dobrze, mieszka bowiem w bezpiecznym kraju, gdzie wojna to jedynie pojęcie znane z telewizji i prasy. Ale nadchodzi czas zmian, a dziewczynka stanie się ofiarą konfliktu bliższego, niż wszystkie inne, bo konfliktu którego stronami są jej rodzice. Tu nie ma widocznych bomb i zasieków, ale te mentalne są równie realne, jak zimny metal. Mury stawiane przez wzajemne pretensje, ostrzał prowadzony kłótniami, bombardowanie rozbitymi na odłamki talerzami. Jak na prawdziwej wojnie, tak i w przypadku rozpadającego się związku dwojga ludzi cierpią przede wszystkim nie oni, a ci najbardziej niewinni – dzieci. Po której stronie ma opowiedzieć się mała Inga, która znajduje się na granicy, na linii demarkacyjnej? I jak otrząsnąć się po upadku ostoi spokoju i bezpieczeństwa, która zdawała się być niezniszczalnym fundamentem wszystkiego?

Ta książka jest poniekąd jak jej mała bohaterka: na granicy. Na granicy prozy i poezji, balansuje w wyważony sposób pomiędzy poważną i ważną treścią, a sposobem prezentacji odpowiednim dla dzieci. Na granicy jest też balans pomiędzy tekstem a ilustracjami. Ilością miejsca dominuje grafika, stanowiąca tło dla treści, a jednak jest ona tylko dodatkiem. Bo liczy się przede wszystkim słowo pisane i to, co ze sobą niesie. A niesie naprawdę wiele. Gro Dahle, norweska pisarka i poetka, upodobała sobie trudną tematykę przemocy w rodzinie i rodzinnych problemów. I choć pisze o nich prosto, tak by zrozumiały ją dzieci, nie jest to pisanie infantylne. Wręcz przeciwnie. Psychologiczny realizm i prawda zawarta w obrazowych opisach, jakie dominują w jej utworach, spotkały się z uznaniem tak ze strony czytelników, jak i krytyki, a nawet rodzimego ministerstwa kultury. I „Wojna” doskonale pokazuje wszystkie te aspekty jej twórczości, stanowiąc zarówno materiał przestrzegający przed podobnymi sytuacjami, oswajający z nimi, ale zarazem posiadając też pewien wymiar terapeutyczny.

W stronie graficznej dominuje prostota kreski i koloru. Jednym się ona spodoba, innym nie, ale -niezależnie od wrażeń ogólnych, „Wojna” posiada kilka ilustracji, które przemówią nie tylko do dzieci, ale także i dorosłych. I wywołają wiele emocji i przemyśleń.

Efekt całościowy jest naprawdę mocny i godny polecenia. Szczególnie, że temat to ważny i potrzebny w literaturze także dziecięcej.

Autor: Michał Lipka Data: 31.03.2016

DOSTAWA

DARMOWA dostawa powyżej 299 zł!

Realizacja dostaw poprzez:

  • ups
  • paczkomaty
  • ruch
  • poczta

OPINIE

Nasza strona używa plików cookies, w celu ułatwienia Ci zakupów. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności

© 2006-2019 Gildia Internet Services Sp. z o.o. and 2017-2019 Prószyński Media Sp z o.o.