Wojna sześciodniowa 1967.

okładka

Wojna sześciodniowa 1967.

Produkt jest aktualnie niedostępny

Kliknij tutaj, jeśli chcesz otrzymać maila, gdy produkt stanie się ponownie dostępny

OPIS

Spis treści:
Od autorów I Od wojny sueskiej do kryzysu majowego w 1967 roku II Plany III Synaj IV Jerozolima V Zachodni Brzeg Jordanu VI Wzgórza Golan VII Wojna sześciodniowa w powietrzu VIII Incydent Liberty IX Wojna sześciodniowa na morzu Podsumowanie Załączniki Bibliografia Spis map i schematów

Notka o książce:
Wojna sześciodniowa zwana także wojną czerwcową, Wojną 1967 roku, Trzecią Wojną Izraelsko-Arabską, Niepowodzenie (to oczywiście nazwa używana przez Arabów) jest bez wątpienia jednym z najważniejszych starć militarnych ostatnich 65 lat. Była ona także jedną z ostatnich konwencjonalnych wojen po 1945 roku toczonych sprzętem i taktyką pamiętającą II Wojnę Światową. Do dzisiaj tamte sześć dni wpływa w olbrzymim stopniu na politykę w regionie, a także na świecie. Jednocześnie pozostaje ona ciągle mało znana w Polsce. Poza utartymi hasłami o błyskotliwym zwycięstwie Izraela mało kto w naszym kraju potrafi powiedzieć o tej wojnie coś więcej. Nasza publikacja ma na celu zmienić tę sytuację. Należy zaznaczyć, że historyk podejmujący trud odtworzenia przebiegu wojny sześciodniowej napotyka na olbrzymie problemy. Kluczowe archiwa są niedostępne, a częściowo, jak się wydaje, także zniszczone. Staraliśmy się sięgnąć do wartościowych wspomnień, a także opracowań, w tym także najnowszych, tworząc jak najpełniejszy obraz tej wojny. Naszą książkę rozpoczynamy kreśląc polityczną sytuację na Bliskim Wschodzie po wojnie sueskiej. Ukazujemy, jakie okoliczności doprowadziły do kryzysu politycznego, a następnie militarnego, który stał się zarzewiem, krótkiej, acz dramatycznej wojny. Zanim przechodzimy do działań bojowych prezentujemy plany zaangażowanych państw. W kolejnych rozdziałach opisujemy poszczególne teatry wojny od Synaju, przez walki o Jerozolimę, Zachodni Brzeg Jordanu, aż po zdobycie przez Izrael Wzgórz Golan. Następnie prezentujemy wojnę w powietrzu... (ze Wstępu)

Notka o autorach:
Kmdr por. (rez.) prof. dr hab. Krzysztof Kubiak – absolwent Akademii Marynarki Wojennej i Uniwersytetu Gdańskiego. Przez niemal dwie dekady związany z wyższym szkolnictwem wojskowym. Był szefem Katedry Działań Sił Morskich na Wydziale Strategiczno-Obronnym AON, kierownikiem Zakładu Bezpieczeństwa Międzynarodowego w Dolnośląskiej Szkole Wyższej we Wrocławiu, prorektorem ds. rozwoju tej uczelni, a następnie dziekanem Wydziału Nauk Technicznych. Obecnie wykłada na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Autor wielu artykułów i monografii opisujących konflikty zbrojne po II wojnie światowej.
Dr Łukasz M. Nadolski – historyk, kustosz w Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy. Specjalizuje się w konfliktach zbrojnych po II wojnie światowej. W centrum jego zainteresowań naukowych znajdują się wojny na Bliskim Wschodzie, walki powietrzne nad Wietnamem Północnym oraz Falklandami. Autor i współautor dziewięciu książek oraz licznych artykułów naukowych i popularnonaukowych. Od 2009 roku jest redaktorem „Militariów Pomorskich. Zbiór studiów”, a od 2015 roku także „Wojen i konfliktów zbrojnych po 1945 roku. Zbiór Studiów”.

DODATKOWE INFORMACJE

    Seria:Bitwy/Taktyka
  • Format:145x205 mm
  • Liczba stron:392
  • Oprawa:miękka ze skrzydełkami
  • ISBN-13:9788364023705
  • Data wydania:maj 2015
  • Numer katalogowy:306229

PRODUKT NALEŻY DO KATEGORII

RECENZJEjak działają recenzje?

Lista recenzji jest pusta

DOSTAWA

DARMOWA dostawa powyżej 299 zł!

Realizacja dostaw poprzez:

  • ups
  • paczkomaty
  • ruch
  • poczta

OPINIE

Nasza strona używa plików cookies, w celu ułatwienia Ci zakupów. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności

© 2006-2024 Gildia Internet Services Sp. z o.o. and 2017-2024 Prószyński Media Sp z o.o. PgSearcher