Potyczki z codziennością. Społeczność lokalna jako źródło rezyliencji. Z badań w województwie śląskim

okładka

Potyczki z codziennością. Społeczność lokalna jako źródło rezyliencji. Z badań w województwie śląskim

Produkt jest aktualnie niedostępny

Kliknij tutaj, jeśli chcesz otrzymać maila, gdy produkt się ukaże.

OPIS

Recenzowany tom jest kolejnym z cyklu publikacji zespołu badaczy związanych z istniejącymi do roku 2019 Studium Pracy Socjalnej i Zakładem Badań Kultury Współczesnej Instytutu Socjologii Uniwersytetu Śląskiego. Zespół pod kierunkiem prof. Kazimiery Wódz od początku lat 90. realizował szeroko zakrojone badania nad społecznymi i kulturowymi konsekwencjami transformacji województwa śląskiego. (...) W województwie śląskim procesy restrukturyzacji w szczególny sposób dotknęły społeczności związane od pokoleń z sektorem górniczym. Cechą tych społeczności jest wytworzona przez nie charakterystyczna, unikalna kultura zawodowa promieniująca na wiele sfer codziennego życia, m.in. relacje społeczne w obrębie społeczności, wzory życia rodzinnego, solidarności grupowej opartej na poczuciu wspólnoty losu i odrębności regionalnej, zaznaczonej szczególnie silnie w śląskiej części województwa. W badaniach, których wyniki przywoływane są szeroko w recenzowanej monografii podstawowa płaszczyzną analizy jest sposób przeżywania przez mieszkańców dzielnic i osiedli śląskich objętych badaniem – których historia jest wpisana i ściśle związana z rozwojem przemysłu ciężkiego – konsekwencji dokonujących się przemian strukturalnych i ich następstw w codziennych praktykach społecznych i kulturowych. (...) Cechą wyróżniającą recenzowaną publikację w porównaniu do innych, wcześniejszych prac zespołu prof. Kazimiery Wódz, jest moim zdaniem interesująca i udana próba aplikacyjnego zastosowania uzyskanych wyników pogłębionych badań terenowych, systematycznie prowadzonych w środowiskach dotkniętych negatywnymi skutkami transformacji. Stały się one podstawą do budowania i realizacji działań praktycznych, z których najbardziej znaczącymi są włączenie mieszkańców w programy rewitalizacji najbardziej zaniedbanych obszarów poprzez działania aktywizujące, wykorzystujące elementy metody organizowania społeczności lokalnej.
(z recenzji dr hab. Jolanty Grotowskiej-Leder, prof. SGGW)
Spis treści Wprowadzenie
Rozdział 1. Społeczny wymiar rezyliencji 1.1. Czym jest rezyliencja – ustalenia definicyjne, przegląd koncepcji i stanowisk 1.1.1. Resilience 1.1.2. Koncepcja Social Resilience 1.2. Społeczne problemy starych dzielnic miast 1.3. Polityka miejska, rewitalizacja i rezyliencja miejska w dzielnicach postindustrialnych 1.3.1. Polityka miejska 1.3.2. Rewitalizacja 1.3.3. Rewitalizacja a krajowa i europejska polityka miejska 1.3.4. Koncepcja rezyliencji miejskiej i jej praktyczny wymiar na przykładzie katowickiej dzielnicy Załęże
Rozdział 2. Od wspólnoty do zindywidualizowanej koegzystencji. Społeczność osiedla robotniczego w sytuacji kryzysu na podstawie wyników badań projektu SPHERE 2.1. Krotki opis założeń projektu SPHERE (...)
Rozdział 3. Badania nad strategiami zaradczymi gospodarstw domowych żyjących w biedzie 3.1. Zarys badań realizowanych w ramach projektu RESCuE 3.1.1. Założenia metodologiczne badań terenowych 3.1.2. Charakterystyka badanych społeczności (...)
Rozdział 4. Koncepcja społecznej rezyliencji a organizowanie społeczności lokalnej 4.1. Czym są współczesne społeczności lokalne? (...)
Bibliografia

DODATKOWE INFORMACJE

  • Format:160x235 mm
  • Liczba stron:302
  • Oprawa:miękka
  • ISBN-13:9788381830638
  • Data wydania:16 grudzień 2020
  • Numer katalogowy:447604

Lista recenzji jest pusta

DOSTAWA

DARMOWA dostawa powyżej 299 zł!

Realizacja dostaw poprzez:

  • ups
  • paczkomaty
  • ruch
  • poczta

OPINIE

Nasza strona używa plików cookies, w celu ułatwienia Ci zakupów. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności

© 2006-2021 Gildia Internet Services Sp. z o.o. and 2017-2021 Prószyński Media Sp z o.o.