TOPR 2. Nie każdy wróci.

OSZCZĘDZASZ 18,09 ZŁ

okładka

TOPR 2. Nie każdy wróci.

40% taniej
Inpost Paczkomaty 24/712,99 zł
Kurier Inpost12,99 zł
Kurier FedEx13,99 zł
ORLEN paczka8,99 zł
Odbiór osobisty0 zł

Przy płatności za pobraniem do ceny wysyłki należy doliczyć5,00 zł

Wysyłka zagraniczna

Dostępność: 24h

OPIS

Czy jest ktoś, kto nie słyszał o wypadku na Giewoncie latem 2019 roku? Czy jest ktoś, kto nie śledził, nie komentował, nie angażował się emocjonalnie w walkę o życie grotołazów uwięzionych nieco wcześniej w Jaskini Wielkiej Śnieżnej? Jeśli wydaje Wam się, że wiecie o tych wypadkach sporo, po przeczytaniu tej lektury zrozumiecie, że wiedzieliście niewiele!

Niezwykle trudne akcje, ogromna presja środowiska jaskiniowego, wreszcie hejt, w którego cieniu ratownicy TOPR-u jak zwykle bez wielkich słów narażali swoje życie. Akcji w Jaskini Wielkiej Śnieżnej przyglądał się cały ratowniczy świat. Gdy przyjaciele uwięzionych grotołazów krzyczeli: "Robicie za mało!”, koledzy z innych górskich służb mówili: "Robicie zdecydowanie za dużo!".

W Polsce wrzało, tymczasem w domach ratowników TOPR-u w trwodze wypatrywano powrotu mężów, ojców, synów. A gdy pioruny waliły w Giewont, zabijając cztery osoby i raniąc ponad sto pięćdziesiąt, pojęcie górskiej tragedii nabrało innego charakteru. Masowy wypadek turystyczny! Teraz już wszystko może się wydarzyć.

Ta książka to dokument – relacje ratowników TOPR-u, świadków i ofiar wypadków, opinie ekspertów, głos środowisk górskich. I… kobiet – matek, żon, partnerek. Tych, które muszą cierpliwie czekać. To książka pełna emocji – strachu, smutku i bólu. Wszystkie iskry nadziei, które zapalają się na chwilę w opowieściach bohaterów, szybko gasną. Tak jakby Tatry mówiły: "Żarty się skończyły!". Pozostaje śmierć, która nie ma nic wspólnego z romantyzmem. Jak ze stratą najbliższych radzą sobie ci, którzy zostają? Co widzą i czują, patrząc na Tatry?

Opisane historie każą ponownie zastanowić się, czy można narażać kilka istnień, ratując jedno życie. Czy można narażać jedno życie, ratując wiele? Jak daleko powinni posuwać się ratownicy i kiedy mają prawo powiedzieć: "Dość. Zrobiliśmy wszystko, co mogło być zrobione"?

Ta książka stawia również nam, turystom, ważne pytanie: "Jak wiele możemy oczekiwać od ratowników?".

Beata Sabała-Zielińska - rodowita góralka, publicystka i dziennikarka radiowa, przez lata związana z Radiem ZET. Autorka i współautorka książek o Zakopanem. Zajmuje się głównie tematyką górską. Jej książki "TOPR. Żeby inni mogli przeżyć" i "Pięć stawów. Dom bez adresu" przez kilka tygodni nie schodziły z list bestsellerów. Pracuje na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie prowadzi studencką rozgłośnię UJOT FM.

DODATKOWE INFORMACJE

  • Format:168x240 mm
  • Liczba stron:336
  • Oprawa:twarda
  • ISBN-13:9788382342604
  • Data wydania:26 październik 2021
  • Numer katalogowy:496637

PRODUKT NALEŻY DO KATEGORII

RECENZJEjak działają recenzje?

Wiara, siła, męstwo.

"Zostały po nas stopnie Wyrąbane w ścianie wiatru" - Michał Jagiełło " Dlatego oczekujemy, że nasi ratownicy nie tylko będą aktywni górsko, czyli w wolnym czasie uprawiać wspinaczkę i ski-touring, ale także dwa razy do roku zaliczą test kondycyjny. Polega on na pokonaniu trasy z Kuźnic do dzwonu na Kasprowym Wierchu w czasie: sześćdziesiąt minut plus wiek, minus dziesięć minut. Ten test, mówiąc szczerze, jest robiony trochę pro forma, bo prawda jest taka, że nikt z brzuszkiem długo się u nas nie uchowa. Utrata kondycji jest przez kolegów boleśnie wytykana. Dlatego i brzuszek, i zadyszka, i co tam jeszcze człowieka ogranicza prędzej niż później bezpowrotnie znikają." - Beata Sabała - Zielińska "TOPR. Żeby inni mogli przeżyć". Chociaż w 2019 roku słyszałam o tragedii na Giewoncie, dopiero jej szczegółowy opis z perspektywy ratowników w niniejszej książce wywołał we mnie szok, przerażenie i podziw. Szok - jak nieprzewidywalne są żywiołu, z których na co dzień w sumie nie zdajemy sobie sprawy, bowiem gdy idąc ulicą dużego miasta, słysząc grzmoty i widząc pioruny - nie boimy się ich aż tak. Przerażenie - lubię chodzić po górach i nie wyobrażam sobie co bym czuła, jakbym się zachowała w obliczu śmierci. Podziw - dla ratowników, którzy bez względu na wszelkie ryzyko, na strach, na hejt, który ich dopadł robili swoje i robili to dobrze. O tragedii w Jaskini Wielkiej Śnieżnej dowiedziałam się dopiero w trakcie lektury. Jak to jest umrzeć, wiedząc że jest się w pułapce? Jak to jest umrzeć z powodu hipotermii? Jakie były ostatnie myśli dwóch grotołazów przed śmiercią? Te i inne myśli towarzyszyły mi podczas lektury. Pierwszy tom TOPR-u wywołał wypieki na mojej twarzy, i gdy dowiedziałam się o drugiej części - nie mogłam się doczekać! To jest historia o śmierci, strachu, kruchości życia, ale także historia opowiadająca o wspaniałych ludziach, którzy są cichymi aniołami stróżami turystów w Tatrach. Dziękuję Pani Beacie Sabale - Zielińskiej za tą książkę. Jest jedną z najważniejszych, które przeczytałam. Góromaniacy! Pozycja obowiązkowa.

Autor: Magdalena  Data: 31.10.2021

DOSTAWA

DARMOWA dostawa powyżej 299 zł!

Realizacja dostaw poprzez:

  • ups
  • paczkomaty
  • ruch
  • poczta

OPINIE

Nasza strona używa plików cookies, w celu ułatwienia Ci zakupów. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności

© 2006-2024 Gildia Internet Services Sp. z o.o. and 2017-2024 Prószyński Media Sp z o.o. PgSearcher