Zdrada ciała. Psychologia lęku i rozpaczy

okładka

Zdrada ciała. Psychologia lęku i rozpaczy

Produkt jest aktualnie niedostępny

Kliknij tutaj, jeśli chcesz otrzymać maila, gdy produkt się ukaże.

OPIS

W swojej kolejnej książce Alexander Lowen przedstawia tezę, iż praprzyczyną schizoidalnego zaburzenia osobowości jest utrata przez pacjenta kontaktu z własnym ciałem, czyli wyparcie bądź zanegowanie płynących z ciała wrażeń i uczuć. Jest to mechanizm obronny wykształcający się zwykle we wczesnym dzieciństwie jako reakcja na świadomie lub nieświadomie okazywane przez rodziców niechęć i wrogość. Utrwala się on w postaci chronicznych napięć mięśniowych i blokuje wyrażanie uczuć u osoby dorosłej, a także powoduje trudności w relacjach z innymi czy kłopoty ze snem.

Autor twierdzi, że zaburzenia tego nie można leczyć wyłącznie za pomocą psychoterapii analitycznej i że niezbędna jest również praca z ciałem. Przedstawia opracowane przez siebie techniki: pozycje i ruchy terapeutyczne oraz ćwiczenia oddechowe, dzięki którym pacjent może uwolnić tłumione dotąd uczucia.

Wiele miejsca poświęca również na omówienie symptomatologii zaburzenia schizoidalnego, które przejawia się nie tylko w zachowaniu pacjenta, lecz również w powierzchowności, wyrazie twarzy, a nawet ogólnej strukturze ciała i fizjologii organizmu. Swoje tezy ilustruje opisem licznych przypadków pacjentów klinicznych, z którymi miał do czynienia w pracy.

ALEXANDER LOWEN (1910–2008) – wybitny amerykański psychiatra i psychoterapeuta. W młodości studiował ekonomię i prawo; w tej drugiej dziedzinie uzyskał tytuł magistra, a następnie doktora. Później jednak zainteresował się związkami między zdrowiem fizycznym i psychicznym. Uczęszczał na kursy prowadzone przez głośnego psychoanalityka Wilhelma Reicha, u niego też odbył własną psychoterapię, po której rozpoczął samodzielną praktykę. W 1951 roku ukończył studia medyczne na uniwersytecie w Genewie. Wspólnie z Johnem Pierrakosem rozwinął własne podejście terapeutyczne, tak zwaną analizę bioenergetyczną, opierające się na założeniu, że problemy psychologiczne mają znaczący wpływ na stan fizyczny organizmu i vice versa. W terapii łączył interwencje psychologiczne ze specjalnym systemem ćwiczeń fizycznych. Napisał szereg książek z tej dziedziny, z których znaczna część została opublikowana w polskim przekładzie, m.in. Język ciała, Zdrada ciała, Depresja i ciało, Bioenergetyka, Lęk przed życiem, Narcyzm, Duchowość ciała. Był twórcą Międzynarodowego Instytutu Analizy Bioenergetycznej, założonego w 1956 roku w Nowym Jorku.

DODATKOWE INFORMACJE

  • Format:139x209 mm
  • Liczba stron:336
  • Oprawa:miękka
  • ISBN-13:9788381437493
  • Data wydania:9 luty 2022
  • Numer katalogowy:507596

RECENZJEjak działają recenzje?

Psychologia lęku i rozpaczy

Ciekawy poradnik dotyczący zdrowia psychicznego, a właściwiej schizoidalnego zaburzenia osobowości. Zacznę od krótkiej informacji o autorze. Doktor Alexander Lowen jest wybitnym amerykańskim psychiatrą i psychoterapeutą. Jest założycielem Międzynarodowego Instytutu Analizy Bioenergetycznej. Jego badania mają duży wpływ na rozwój współczesnej psychiatrii i psychoterapii. W swoim najnowszym dziele „Zdrada ciała. Psychologia lęku i rozpaczy.” omawiane tematy prezentuje na przykładzie własnych pacjentów. Możecie również zobaczyć rysunki powstałe podczas terapii. „(…) Ludzie zwykle nie zadają sobie pytania: „Kim jestem?” Uważamy, że tożsamość mamy daną raz na zawsze. (…)” Wy też tak myślicie? Co to jest zaburzenie schizoidalne? „(…) Jestem w rozpaczy i nic nie rozumiem. Nie wiem kim jestem. Idę ulicą i pytam samego siebie: kim ty jesteś? (…) U chorych często mózg nie identyfikuje się z ciałem. Często pacjenci wyobrażają sobie, że są zupełnie innymi osobami niż w rzeczywistości. Umysł ma ogromny wpływ na nasze ciało. A co powiecie o rozpaczy? Czy rozpacz ma wpływ na nasze ciało? Autor przedstawia ćwiczenia, które pozwalają odzyskać wpływ nad własnym ciałem. Jeśli wpadamy w panikę to trzeba głęboko oddychać, żeby odzyskać równowagę i się uspokoić. Seks a paranoja? Co niektórzy mają obsesje na punkcie seksu. Osoby schizoidalne mają z tym problemy. Uczucia seksualne identyfikują jako coś bardzo złego i natrętnego. Paranoicy mają bardzo dużą obsesję na punkcie własnej seksualności. Więcej na ten temat dowiecie się z tego poradnika. Czy zachowania paranoidalne mają wpływ na przejadanie się? Oczywiście, że tak. Niektóre chore osoby przejadają się tylko po to, żeby stłumić wściekłość na siebie, swoich rodziców lub innych ludzi. Poza tym co opisałam w tym poradniku znajdziecie mnóstwo innych ciekawych informacji dotyczących zaburzeń mózgu i ciała. „(…) Człowiek jest z natury zwierzęciem. Jest nim przede wszystkim za sprawą uzależnienia od zwierzęcych funkcji swego ciała. (…)” Czy potraficie pokonać swoją zwierzęcość? Od razu dodam, że nie jest to lekka i prosta lektura. Nie czyta się jej jednym tchem. Książka będzie idealna dla tych, którzy interesują się mózgiem i jego odchyleniami. Jeśli macie u siebie w rodzinie schizoidalne osoby to koniecznie przeczytajcie ten poradnik. Polecam.

Autor: Mommy_and_books book Data: 19.03.2022

DOSTAWA

DARMOWA dostawa powyżej 299 zł!

Realizacja dostaw poprzez:

  • ups
  • paczkomaty
  • ruch
  • poczta

OPINIE

Nasza strona używa plików cookies, w celu ułatwienia Ci zakupów. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności

© 2006-2024 Gildia Internet Services Sp. z o.o. and 2017-2024 Prószyński Media Sp z o.o. PgSearcher