Łupaszka - 1939.

okładka

Łupaszka - 1939.

Nakład produktu jest wyczerpany

Kliknij tutaj, jeśli chcesz otrzymać maila, gdy produkt się ukaże.

OPIS

Korzystając z materiałów źródłowych – wspomnień, relacji, pracy prof. Tomasza Strzembosza („Saga o Łupaczce”), autorzy na kartach komiksu starali się wiernie odtworzyć szlak bojowy 110 rezerwowego Pułku Ułanów; z pietyzmem pokazać militarne detale walczących stron oraz obyczajowe i historyczne tło wojny polsko-bolszewickiej z 1939 roku (przekroczenie przez Sowietów granicy w Stołpcach, bitwę pod Kodziowcami, obronę Grodna). Powstał komiks zrealizowany w konwencji fabularyzowanego dokumentu. Szczególna rolę poświęcono tytułowemu bohaterowi, w komiksie znalazło się miejsce na pokazanie jego rodziny i słynnego rajdu do wolnej Polski w 1919 r. Postać Jerzego Dąbrowskiego, legendarnego kresowego zagończyka, stała się symbolem bezkompromisowej, prowadzonej do końca walki z sowieckim agresorem. Bohater wojny lat 1919–1920, w 1939 r. już pięćdziesięcioletni i dość schorowany (astma, otwierające się rany wojenne), nie zawahał się w obliczu wojny przyjąć nominacji na dowódcę 110 rezerwowego Pułku Ułanów. Tocząc nierówny bój ze znacznie silniejszym przeciwnikiem, wykazał się niezwykłą wprost wolą walki. Nawet wtedy, gdy bierną postawę wobec sowieckiego agresora zalecało naczelne dowództwo Wojska Polskiego, a poczucie bezsilności i brak nadziei na zwycięstwo sprawiły, że większość oddziałów rezygnowała ze zbrojnego oporu, „Łupaszka”, pozwoliwszy odejść tym, którzy chcieli zaprzestać walki, nie złożył broni. Podobnie jak dwaj inni żołnierze jego pułku, legendarny mjr Henryk Dobrzański „Hubal” i adiutant pułkowy rtm. Witold Biliński, gotów był, tak długo jak się da, kontynuować walkę. Tę decyzję przypłacił męczeńską śmiercią z rąk Sowietów. Wyjątkowość postawy i dokonań Jerzego Dąbrowskiego sprawiła, że ten sam pseudonim – „Łupaszka” – przyjął kilka lat później mjr Zygmunt Szendzielarz z Okręgu Wileńskiego Armii Krajowej.

Publikacja została wzbogacona o obszerny (42 stronicowy) suplement historyczny napisany przez Mariusza Bechtę i Wojciecha Muszyńskiego.
Konsultacja historyczna: dr Tomasz Łabuszewski; Kazimierz Krajewski

[opis wydawcy]

DODATKOWE INFORMACJE

  • Format:210x295 mm
  • Liczba stron:965442
  • Oprawa:miękka
  • ISBN-13:9788376290669
  • Data wydania:5 czerwiec 2014
  • Numer katalogowy:110849

PRODUKT NALEŻY DO KATEGORII

doskonały pomysł

Marzyłem o tej pozycji. Od lat była nie do zdobycia. I oto jest wznowienie! To doskonały pomysł, szczególnie, że wznowione są również dwie części z cyklu "Wilcze tropy" oraz "Wyzwolenie? 1945".

Autor: Tom Data: 15.05.2014
Świetna pozycja!

Przygodę z komiksem zacząłem od prac duetu Wyrzykowski & Zajączkowski - jak każda pozycja na 5+

Autor: Krzysztof Data: 14.03.2015

DOSTAWA

DARMOWA dostawa powyżej 299 zł!

Realizacja dostaw poprzez:

  • ups
  • paczkomaty
  • ruch
  • poczta

OPINIE

Nasza strona używa plików cookies, w celu ułatwienia Ci zakupów. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności

© 2006-2020 Gildia Internet Services Sp. z o.o. and 2017-2020 Prószyński Media Sp z o.o.