Niestety, nie zdążymy dostarczyć tego produktu przed Świętami

Wojenna odyseja Antka Srebrnego - Tomy 1-4.

okładka

Wojenna odyseja Antka Srebrnego - Tomy 1-4.

Produkt jest aktualnie niedostępny

Kliknij tutaj, jeśli chcesz otrzymać maila, gdy produkt się ukaże.

OPIS

Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Warszawie pilotując z powodzeniem od kilku już lat dwie komiksowe serie wydawnicze: Wilcze tropy oraz W imieniu Polski Walczącej, postanowiło przygotować ofertę tym razem dla młodszego czytelnika – uczniów szkół podstawowych. W przeciwieństwie do wspomnianych serii kierowanych do młodzieży i osób dorosłych, opartych na precyzyjnie odtworzonych faktach historycznych, tym razem przedstawione historie konsumują raczej zbiorczą wiedzę dotyczącą losów Polaków w czasie II wojny światowej. W komiksach pojawiają się wprawdzie postacie historyczne takie jak gen. S. Kopański, gen. W. Anders, lub gen. E. Rommel, całość ma jednak charakter "baśniowy" osadzony tylko w ramach prawdziwych zdarzeń. Podstawowym założeniem serii było bowiem zachęcenie młodych czytelników do sięgnięcia po inne źródła wiedzy, a nie zastępowanie w nowej, atrakcyjnej formie istniejących już podręczników.

Historia serii Wojenna odyseja Antka Srebrnego napisanej przez Tomasza Robaczewskiego i narysowanej przez Huberta Ronka nieprzypadkowo zaczyna się w 1939 r. w Grodnie. Chcieliśmy bowiem w ten sposób jednoznacznie podkreślić, iż II wojna światowa zaczęła się w wyniku zmowy i agresji dwóch państw - III Rzeszy Niemieckiej i Rosji sowieckiej. Główny bohater podobnie jak wielu jego rzeczywistych pierwowzorów (np. 13-letni bohaterski obrońca Grodna Tadeusz Jasiński) bierze udział w bohaterskiej obronie swojego rodzinnego miasta. Później zaś pada ofiarą pierwszej sowieckiej deportacji obywateli polskich z 10 lutego 1940 r. Drugi zeszyt pt. Ucieczka z nieludzkiej ziemi opisuje jego losy najpierw w miejscu deportowania – w Kazachstanie, a następnie w prawdziwym "piekle na ziemi" – sowieckim łagrze. Spotyka w nim "bezprizornych" i "urków" będących prawdziwym postrachem więźniów politycznych sowieckiego GUŁAGU. Dzięki pomocy jednego z więźniów udaje mu się uciec i wzorem prawdziwej historii Witka Glińskiego, przedrzeć do Syrii. W trzecim zeszycie zatytułowanym Szczury Tobruku  bohater jest już żołnierzem Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, biorącej udział w jednej z najważniejszych batalii na froncie afrykańskim – w obronie twierdzy Tobruk. Stąd po połączeniu SBSK z Armią Polską w ZSRS główny bohater już jako żołnierz II Korpusu Polskiego trafia do Włoch, by wziąć tam udział w jednej z najważniejszych bitew II wojny światowej – o klasztor Monte Cassino. Opowieść kończy się w lecie 1944 r. z nadzieją na dalszy ciąg, aż do zakończenia wojny.

Opowiedziana w ten sposób, w ogromnym skrócie historia walk Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie ma poprzez zabawę uzmysłowić młodym czytelnikom determinację i gotowość Polaków, gdziekolwiek rzucił ich los, do walki o wolną Polskę.

IPN Warszawa

DODATKOWE INFORMACJE

ZOBACZ PRZYKŁADOWE PLANSZE

przykładowa plansza
przykładowa plansza
przykładowa plansza

RECENZJEjak działają recenzje?

Dobry komiks przybliżający okres II WŚ.

Seria skierowana do młodszego czytelnika, ale każdy znajdzie w niej coś dla siebie.
Opowiedziana w niej historia ma zabarwienie humorystyczne, ale podstawę scenariusza stanowią fakty historyczne. Od początku widać, ze historia będzie miała swoją kontynuację w kolejnych częściach. Bohaterowie choć zostają rzuceni w różne strony świata to i tak finalnie udaje im się przez zrządzenie losu ponownie spotkać.
Cały komiks jest wzbogacony o bardziej szczegółowy rys historyczny do danej opowieści i jest umieszczony na ostatnich stronach (i dobrze, bo odwołuje się on do historii z komiksu i wzbogaca ją o wiedzę).
Komiks wart polecenia.

Autor: bvv Data: 14.04.2016

DOSTAWA

DARMOWA dostawa powyżej 299 zł!

Realizacja dostaw poprzez:

  • ups
  • paczkomaty
  • ruch
  • poczta

OPINIE

Nasza strona używa plików cookies, w celu ułatwienia Ci zakupów. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności

© 2006-2024 Gildia Internet Services Sp. z o.o. and 2017-2024 Prószyński Media Sp z o.o. PgSearcher