Sybir. Moja historia - 1 - Na podstawie relacji Danuty Pietrzak.

okładka

Sybir. Moja historia - 1 - Na podstawie relacji Danuty Pietrzak.

Produkt jest aktualnie niedostępny

Kliknij tutaj, jeśli chcesz otrzymać maila, gdy produkt się ukaże.

OPIS

Scenariusz: Paweł Piechnik
Rysunki: Paweł Piechnik
Tusz: Paweł Piechnik, Lena Maćków
Kolor: Paweł Piechnik, Lena Maćków, Katarzyna Klas, Kamil Mickiewicz
Okładka: Paweł Piechnik, Izabela Tomasiewicz
Publicystyka: Marcin Zwolski, Piotr Popławski, Paweł Kalisz
 
Muzeum Pamięci Sybiru chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom włącza się w zespół innych placówek kultury propagujących wiedzę w sposób przystępny dla młodszego odbiorcy. Ciekawą formą przekazu wiedzy historycznej jest właśnie komiks, niosący w sobie duży potencjał dydaktyczny i estetyczny. Nie zawsze właściwie doceniany, jako rodzaj sztuki popularnej z pogranicza literatury i filmu rysunkowego.
 
W ciągu ostatnich dwudziestu lat opublikowano bardzo dużo różnego rodzaju komiksów o tematyce historycznej. W krótkiej historii komiksu Waldemar Tkaczyk stwierdza, że Polska stała się wręcz liderem w dziedzinie komiksu historycznego. Komiksy historyczne obejmują bardzo szeroki zakres chronologiczny od tematów biblijnych zaczynając a na tematach ze schyłku XX w. kończąc. Potężną niszę do zapełnienia stanowi tematyka trudna. II wojna światowa, czy okres tuż powojenny ale nie w ujęciu bohaterów walk, tylko tzw. zwykłych ludzi. Podobnie wygląda wiek XIX. Jeśli zaś chodzi o tematykę syberyjską, czy sybiracką – komiks praktycznie nie istnieje.
 
Głównym założeniem komiksu historycznego jest ukazanie w postaci graficznej opowieści losów wielu osób deportowanych w głąb związku Sowieckiego w latach 1940-1941 za pomocą przedstawienia losów jednej. Komiks jako gatunek stanowiący połączenie aspektów literatury i sztuki jest dopełnieniem innych realizowanych przez Muzeum przedsięwzięć wydawniczych.
 
Tematyka komiksu jak najbardziej wpisuje się w działalność Muzeum Pamięci Sybiru, ponadto stanowi wypełnienie luki na potężnym rynku komiksu historycznego. O ile na przestrzeni ostatnich 10 lat ukazało się mnóstwo komiksów historycznych przeznaczonych dla dość szerokiego spektrum odbiorcy, prezentujących rozmaity poziom fabuły i rysunków, o tyle do tej pory nie ukazał się ani jeden komiks ukazujący losy deportowanych.
 
Komiks przygotowywany przez Muzeum Pamięci Sybiru jest oparty na wspomnieniach jednej z sybiraczek – Pani Danuty Pietrzak, która jako piętnastoletnia dziewczyna wraz z matką i bratem została deportowana do Kazachstanu w kwietniu 1940 r. Z komiksu dowiadujemy się o okolicznościach deportacji, trudach podróży i życia codziennego w Kazachstanie. Jest też coś więcej w postaci uczucia, które zaczęło rodzić się między główną bohaterką a chłopakiem poznanym na… wagarach jeszcze w 1939 r. Rodzina Czarka również została wywieziona do Kazachstanu. Oparcie się na autentycznych wspomnieniach pozwala na łatwiejszą identyfikację odbiorcy z bohaterem komiksu – w tym przypadku 15 letnią dziewczyną deportowaną z bratem i matką do Kazachstanu.
Wspomnienia pani Danuty posłużyły scenarzyście i rysownikowi, Pawłowi Piechnikowi za kanwę opowieści o jej życiu. Artysta jest przedstawicielem nowego pokolenia. Jako absolwent Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej studiował również na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Zawodowo komiksem zajmuje się od 2005 r., ponadto tworzy ilustracje, murale. Zapraszany był do współpracy przy tworzeniu filmów animowanych i gier komputerowych. Oprócz tego pracuje z młodzieżą, prowadzi prelekcje i warsztaty komiksowe dla młodzieży w szkołach i domach kultury.
 
Za „Balladę o Bloku Wschodnim” otrzymał II miejsce na Międzynarodowym Konkursie Komiksowym. „Draw Your Freedom. Draw Your Solidarity. 2009”. scen. Tomasz Kontny, rys. Paweł Piechnik. W 2012 r. zdobył m.in. Grand Prix za pracę „Link” w 23 międzynarodowym konkursie na krótką formę komiksową na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. „Twarz ze wschodniego” I miejsce w konkursie na komiks Praga Gada 2013 r. – scen. i rys. Paweł Piechnik do opowiadania K. Makulskiego.
 
Chyba najtrudniejszym, do tej pory, komiksem zrealizowanym przez Piechnika, zważywszy tematykę jest komiks „Chleb Wolnościowy” (2019 r.) wykonany na potrzeby Państwowego Muzeum na Majdanku - Niemiecki Nazistowski Obóz Koncentracyjny i Zagłady w Lublinie.
 
Na pełną opowieść złożą się 2 tomy po 48 stron, z których dowiemy się o życiu w przedwojennym Białymstoku, trudach życia na kazachskim stepie i…
 
Śmiało można powiedzieć, że każda z osób deportowanych zasługuje na opowiedzenie swej historii w przystępny sposób. Muzeum decydując się na wydanie komiksu stara się z jednej strony przybliżyć historię konkretnej osoby. Z drugiej strony jest to jedna z setek sybirackich opowieści, więc zawierać będzie wspólne dla sybirackich wspomnień motywy takie jak: trudy podróży, głód, czy choroby.
Aby uzupełnić wiedzę czytelnika o trudniejsze terminy, jak w wielu innych komiksach, tak i w tym, znajduje się wkładka historyczna i słowniczek.
Premiera pierwszego tomu jest przewidziana na 13 kwietnia bieżącego roku, natomiast 2 tom opowieści ma być gotowy na otwarcie muzeum we wrześniu 2021 r.
Tekst P.Kalisz

DODATKOWE INFORMACJE

  Seria:Sybir. Moja histroria (#1)
 • Format:210x297 mm
 • Liczba stron:80
 • Oprawa:twarda
 • Druk:kolor
 • ISBN-13:9788395637322
 • Data wydania:13 kwiecień 2021
 • Numer katalogowy:482551

PRODUKT NALEŻY DO KATEGORII

ZOBACZ PRZYKŁADOWE PLANSZE

przykładowa plansza
przykładowa plansza
przykładowa plansza

RECENZJEjak działają recenzje?

Komiks "Sybir"

Nie wypowiem się w temacie treści bo jeszcze nie czytałem. Natomiast po obejrzeniu przykładowych plansz należy pochwalić grafika za ciekawy, przejrzysty styl nawiązujący do dobrej realistycznej szkoły rysunku w komiksie europejskim. Śledzę z uwagą od wielu lat rozwój polskiej szkoły komiksu i niestety uważam, że niepotrzebnie wydaje się sporo kiepskich komiksów z mierną grafiką i słabą treścią. Duże brawa panie Pawle. Na pewno komiks kupię.

Autor: Waldemar Wojtowicz Data: 31.03.2021
Polska martyrologia

„Amerykanie" tego nie wydadzą ale nie martwmy się tym. Pokazujmy że polacy też cierpieli. Idźmy swoją ścieżką prawdy.

Autor: Jacek M Data: 28.04.2021

DOSTAWA

DARMOWA dostawa powyżej 299 zł!

Realizacja dostaw poprzez:

 • ups
 • paczkomaty
 • ruch
 • poczta

OPINIE

Nasza strona używa plików cookies, w celu ułatwienia Ci zakupów. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności

© 2006-2024 Gildia Internet Services Sp. z o.o. and 2017-2024 Prószyński Media Sp z o.o. PgSearcher