Śmiertelna misja rotmistrza Pileckiego (wyd. 2024).

OSZCZĘDZASZ 3,90 ZŁ

okładka

Śmiertelna misja rotmistrza Pileckiego (wyd. 2024).

10% taniej
Inpost Paczkomaty 24/712,99 zł
Kurier Inpost12,99 zł
Kurier FedEx13,99 zł
ORLEN paczka8,99 zł
Odbiór osobisty0 zł

Przy płatności za pobraniem do ceny wysyłki należy doliczyć5,00 zł

Wysyłka zagraniczna

Dostępność: 24h

OPIS

Komiks przedstawia ostatni rok życia Witolda Pileckiego, od momentu aresztowania, poprzez brutalne śledztwo z użyciem tortur, po tzw. mord sądowy – czyli pokazowy, sterowany przez komunistów proces sądowy zakończony wyrokiem śmierci i jego wykonaniem 25 maja 1948 r. W tle śledztwa przedstawione są losy głównego bohatera oraz opisane mechanizmy działania ówczesnej władzy. Postacią przedstawioną w kontrze do W. Pileckiego – jest wieloletni premier PRL Józef Cyrankiewicz, także więzień KL Auschwitz.
 
Witold Pilecki uczestniczył w walkach o odzyskanie niepodległości w latach 1918-1920, w Kampanii Wrześniowej 1939 r., w konspiracji antyniemieckiej, a później antykomunistycznej. Był więźniem niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz, do którego poszedł dobrowolnie, by zorganizować tam konspirację i samoobronę więźniów. Po zakończeniu wojny działał na rzecz niepodległości Polski.
 
8 maja 1947 r. został aresztowany. Torturowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, wyznał żonie, że „Oświęcim przy metodach UB to była igraszka". Oskarżono go o działalność wywiadowczą na rzecz ii korpusu gen. Andersa i rządu polskiego na emigracji. W pokazowym procesie tak zwanej „grupy Witolda", Pileckiego skazano na karę śmierci. Prezydent Bierut nie skorzystał z prawa łaski. Wyrok wykonano 25 maja 1948 r. w więzieniu na Mokotowie. Rotmistrz pozostawił żonę i dwójkę dzieci. w czasach PRL-u usunięto wszelkie informacje na jego temat. W muzeum obozu w Oświęcimiu nie było śladu jego konspiracyjnej działalności, a za twórcę ruchu oporu w KL Auschwitz uchodził Józef Cyrankiewicz, wieloletni premier PRL.
 
Uzupełnieniem komiksu są teksty historyczne, zdjęcia archiwalne oraz scenariusz lekcji.
 
Publikacja dostosowana do funkcji edukacyjnych zgodnie z podstawą programową MEiN.

DODATKOWE INFORMACJE

PRODUKT NALEŻY DO KATEGORII

ZOBACZ PRZYKŁADOWE PLANSZE

przykładowa plansza
przykładowa plansza
przykładowa plansza

RECENZJEjak działają recenzje?

Lista recenzji jest pusta

DOSTAWA

DARMOWA dostawa powyżej 299 zł!

Realizacja dostaw poprzez:

  • ups
  • paczkomaty
  • ruch
  • poczta

OPINIE

Nasza strona używa plików cookies, w celu ułatwienia Ci zakupów. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności

© 2006-2024 Gildia Internet Services Sp. z o.o. and 2017-2024 Prószyński Media Sp z o.o. PgSearcher