Czas na Relax.

OSZCZĘDZASZ 4,50 ZŁ

okładka

Czas na Relax.

10% taniej
Inpost Paczkomaty 24/712,99 zł
Kurier Inpost12,99 zł
Kurier FedEx13,99 zł
ORLEN paczka8,99 zł
Odbiór osobisty0 zł

Przy płatności za pobraniem do ceny wysyłki należy doliczyć5,00 zł

Wysyłka zagraniczna

Dostępność: 24h

OPIS

Czy "Relax" ukazujący się w latach 1976 - 1981 to najważniejszy magazyn komiksowy w Polsce?
 
Jaką rolę odegrał dla kultury komiksu, a jaką w szarej rzeczywistości Polski Ludowej?
 
Baranowski, Christa, Kobyliński, Lutczyn, Polch, Rosiński, Skrzydlewski, Szyszko, Weinfeld, Wróblewski i inni - plejada polskich komiksiarzy tworzyła "Relax". Dziś czas, kiedy ukazywał się magazyn nazywa się "złotym okresem polskiego komiksu". Dlaczego? Jak na tle ówczesnych komiksów zagranicznych - nieznanych wtedy w Polsce - prezentują się prace z "Relaxu"?
 
Uśmiechnięty siedmiolatek kupował, a raczej zdobywał "Relaxy" i zachwycał się pismem, podobnie jak jego rówieśnicy. Dziś to uznany recenzent i publicysta, autor bestsellerowej książki Teczka personalna. O komiksie "Kapitan Żbik". Tym razem opisuje fenomen "Relaxu", który trwa nadal, o czym świadczą niedawne wznowienia w formie antologii.
 
Chosiński omawia dokładnie wszystkie 31 numerów "Relaxu" oraz... kolejne, już nie wydane a planowane. Czy były szanse na wznowienie pisma? Jaka była geneza powstania?

DODATKOWE INFORMACJE

  Seria:KOMIKSoTEKA
 • Format:165x235 mm
 • Liczba stron:284
 • Oprawa:miękka
 • ISBN-13:9788395392573
 • Data wydania:5 listopad 2021
 • Numer katalogowy:411426

PRODUKT NALEŻY DO KATEGORII

RECENZJEjak działają recenzje?

Jedna z lepszych pozycji dotyczących komiksów „złotej ery”.

Książka „Czas na Relax” zawiera szczegółowe streszczenia i analizy komiksów (pod kątem ich fabuły i grafiki) publikowanych w Relaksach w latach 1976-1981. Podobnie szczegółowo autor opisuje sylwetki grafików i scenarzystów. Wszystko to poparte jest nierzadko cytatami. Dodatkowo jest wiele nieznanych czytelnikom ciekawostek, podawanych porównań, przypuszczeń. Tu nic nie zostało pominięte! Każdy Relax omawiany jest oddzielnie w poszczególnym rozdziale. Pod koniec każdego rozdziału umieszczony jest spis chronologiczny, który zawiera tytuł komiksu, numer części, oraz personalia autora rysunków i autora scenariusza. Każdy rozdział jest pisany jako niezależny, dlatego nie trzeba czytać książki od deski do deski. Jako bonus zawarte są w książce rozdziały opisujące albumy komiksowe, które Krajowa Agencja Wydawnicza publikowała w latach 80 PRL-u już po skończeniu wydawania Relaxów. Atutem tej książki jest dodatkowy opis komiksów pod katem propagandy komunistycznej. Autor książki stara się tu wszystko zauważyć, podobnie jest z opisanymi dziejami grafików i autorów scenariuszy. Możemy nawet przeczytać o zbrodniczej karcie życiorysu jednego ze scenarzystów. To wszystko dodatkowo stanowi naprawdę niezły dokument minionej epoki. Książka jest czarno-biała, dlatego niektóre rysunki w kadrach przedrukowane z oryginalnych komiksów wręcz zlewają się w szaro-czarne plamy, jest to mało czytelne i może to skutecznie zniechęcić niejednego do kupna tej publikacji. W porównaniu z poprzednią książką autora pt. „Teczka personalna …” brak jest tu zbędnych nadinterpretacji, a błędy w druku nie rażą tak jak to było wcześniej. Rozplanowanie edytorskie identyczne jak w „Teczce”. Jednak trzeba dodać, iż lepiej jest pisać książkę w spokoju i zaufaniu niż wydać publikację z wodotryskami w ryzykowanych umowach (po prostu szkoda czasu i zdrowia). Każdy autor wcześniej czy później się z tym spotyka. Podsumowując książka „Czas na Relax” to cenne kompendium wiedzy (po części nawet encyklopedyczne) na temat Relaksów wydawanych w „złotej erze” polskiego komiksu, który przypadł w czasach PRL w latach 70. Wszystko to dobrze się czyta. Teks na pewno pożyteczny dla następnych młodych czytelników, gdyż pamięć o Relaxach wcale nie przeminęła, co potwierdza wznowienie następnego egzemplarza nr 32, gdzie honorowym redaktorem został Grzegorz Rosiński „Czas na Relax” powinna się znaleźć w każdej biblioteczce fana komiksów, nie tylko Relaxów.

Autor: Czytelnik dawnych magazynów opowieści rysunkowych „Relax” Data: 23.11.2020

DOSTAWA

DARMOWA dostawa powyżej 299 zł!

Realizacja dostaw poprzez:

 • ups
 • paczkomaty
 • ruch
 • poczta

OPINIE

Nasza strona używa plików cookies, w celu ułatwienia Ci zakupów. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności

© 2006-2024 Gildia Internet Services Sp. z o.o. and 2017-2024 Prószyński Media Sp z o.o. PgSearcher