Od Łapigrosza do Funky'ego Kovala. Historia komiksu polskiego do roku 1989.

okładka

Od Łapigrosza do Funky'ego Kovala. Historia komiksu polskiego do roku 1989.

Produkt jest aktualnie niedostępny

Kliknij tutaj, jeśli chcesz otrzymać maila, gdy produkt się ukaże.

OPIS

„Od Łapigrosza do Funky’ego Kovala. Historia komiksu polskiego do roku 1989” autorstwa Adama Ruska jest opracowaniem historycznym poświęconym dziejom polskiego komiksu od jego początków, czyli od połowy XIX wieku.

Od Koziołka Matołka do Tytusa, od Hubala do Janosika, od Kapitana Żbika do agenta Roberta ze służby galaktycznej, od Łapigrosza do Funky Kovala, od Zawiszy Czarnego do czterech pancernych – to antypody tej prawie 700 stronnicowej monografii z 1200 skanami. Chronologicznie uporządkowana historia polskiego komiksu, pokazuje jego ewolucję graficzną, tematyczną i wydawniczą z objaśnieniem przyczyn tych zmian.

Huta 19, wydawca książki, wraz z współpracownikami, zrekonstruowali i poddali obróbce graficznej niespotykane dotąd reprodukcje i zdjęcia. Monografia jest ilustrowana licznymi fragmentami komiksów (pojedynczymi ilustracjami, poszczególnymi planszami, bądź okładkami samoistnych wydawnictw) oraz – dzięki uprzejmości twórców – również oryginalnymi planszami wybranych komiksów. Po to, aby udostępnić czytelnikom wgląd w warsztat rodzimych twórców komiksu i pokazać kunszt twórców, który w latach PRLu często zaprzepaszczony był w procesie druku.

Jak pisze we wstępie do książki sam autor - dr Adam Rusek, to pierwsza tak obszerna próba syntezy dziejów polskich historii obrazkowych. Przeznaczona jest dla szerokiego kręgu odbiorców, zainteresowanych tematem oraz dla coraz liczniejszych badaczy i teoretyków rodzimej (i nie tylko) popkultury, stąd z jednej strony jej dosyć swobodny styl narracji, z drugiej - przywiązanie do faktów i dat.

- To jest także historia Polski. Tworzyli ją świetni rysownicy i scenarzyści, fantastyczne redakcje czasopism i wydawnictw, których już nie ma. Została zapisana w czymś, co wydawało się sztuką niepoważną, a jednak – ku zdumieniu autorytetów – budziło entuzjazm czytelników: w opowiastkach obrazkowych - podkreśla Dariusz Rzontkowski, wydawca książki, Partner i Executive Creative Director Agencji Huta 19.

Na równi z wartością merytoryczna, książkę wyróżnia nowoczesna forma edytorska. Za projekt odpowiada światowej sławy designer - Rodrigo Miguel Serra. Wydrukowana została w Hiszpanii. Patronem publikacji jest Muzeum Komiksu. Książka Adama Ruska będzie też przetłumaczona na język angielski (tłum. Marek Kazmierski).

 

Z recenzji:

Książka dra Adama Ruska Od Łapigrosza do Funky’ego Kovala. Historia komiksu polskiego do roku 1989 jest kolejną pracą tego autora dokumentującą dzieje form narracji graficznej w Polsce. Można ją uznać za część monumentalnego, jednoosobowego projektu zebrania w formie cyklu publikacji wiedzy o polskim komiksie, od wielu lat systematycznie opracowywanej przez autora. Jest to książka godna polecenia, gdyż autor, dysponujący doskonałym warsztatem naukowym i wykazujący się niespożytym uporem i wzorcową starannością w poszukiwaniu źródeł i gromadzeniu informacji, wypełnia swoją pracą dotkliwą lukę w stanie wiedzy o jednym ze składników polskiej kultury narodowej. Dzieło to obejmuje rozległy okres od połowy XIX stulecia, czyli prapoczątków komiksu na ziemiach polskich w okresie zaborów, poprzez lata II Rzeczypospolitej, okres wojny i czasy powojenne, po kres PRL-u w 1989 roku. Jest to pierwsza tak rozległa – a przy tym niezwykle wnikliwa i błyskotliwie oraz barwnie napisana – historia polskiego komiksu, porządkująca w atrakcyjnej formie powszechnie dostępną wiedzę i uzupełniająca ją o nowe szczegóły, nazwiska i fakty. Obok niezaprzeczalnej wartości merytorycznej książka zwraca uwagę nowoczesną formą edytorską i niezwykłym, niespotykanym dotąd w polskich wydawnictwach dotyczących historii komiksu bogactwem ilustracji, które stanowią dodatkową wartość samą w sobie i czynią całą publikację niezwykle atrakcyjnym i znaczącym źródłem wiedzy, zapewniając także czytelnikom niezapomniane wrażenia. W przypadku takich mediów jak komiks, obraz jest niezbywalnym środkiem przekazu, a w rekomendowanej książce już sama ilość, ale też wybór nieraz nieznanych, trudno dostępnych lub zapomnianych materiałów ikonograficznych stanowią istotne dopełnienie zawartych w tekście informacji i opinii

Wojciech Birek

 

O Autorze:

Adam Rusek - znawca historii polskiego komiksu. Autor wielu prac na ten temat, m.in. książek: „Tarzan, Matołek i inni. Cykliczne historyjki obrazkowe w Polsce w latach 1919- 1939” „Leksykon polskich bohaterów i serii komiksowych”. Komiks polski jest nie tylko kontynuacja jego wcześniejszych prac, lecz także kolejnym etapem naukowych badań.

O wydawcy:

Dariusz Rzontkowski - Partner and Executive Creative Director Agencji Huta 19. Wraz z Dariuszem Basińskim współautor tekstów dla grupy Mumio, reżyser i scenarzysta m.in. słuchowiska„Ostry przypadek kataru męskiego” z udziałem Jacka Braciaka i Olafa Lubaszenko, emitowanego w Programie 2 Polskiego Radia (nominacja konkursu "Dwa Teatry - Zamość 2022")

DODATKOWE INFORMACJE

  • Liczba stron:680
  • Oprawa:twarda
  • ISBN-13:9788367192002
  • Data wydania:10 czerwiec 2022
  • Numer katalogowy:526686

ZOBACZ PRZYKŁADOWE PLANSZE

przykładowa plansza
przykładowa plansza
przykładowa plansza
przykładowa plansza
przykładowa plansza
przykładowa plansza

RECENZJEjak działają recenzje?

To może być bestseller

Dzięki "atrakcyjnej" cenie to może być prawdziwy bestseller

Autor: fan Data: 09.06.2022
Jest moc!

Jedyna wada to to, że ciężko utrzymać w rękach. Ale czy to wada?...

Autor: Wojciech Kawalec Data: 24.06.2022
Łał

Przepraszam, czemu to tyle kosztuje?

Autor: Jakub Zarzycki- Nowak Data: 11.07.2022
Kosztuje...

też tego nie rozumiałem dopóki nie zobaczyłem na żywo na targach ;)

Autor: Krzysiek Data: 13.10.2022
CUDO!

Dzięki wielkie za wysiłek autorów...encyklopedia (inaczej nie mogę tego nazwać), wyszła świetnie. Dużo miejsca Adam Rusek poświęcił "Szpilkom", całkiem słusznie. To ten, nieodżałowany, tygodnik satyryczny skupiał takich tuzów kreski i komiksu jak A. Mleczko, A. Dudziński, E. Lutczyn i wielu innych. Zdjęcia stron i okładek robią kolosalne wrażenie estetyczne...do tego stopnia, że się wzruszyłem. Żbiki, Klossy, Tytusy, to przecież dla wielu z nas wspomnienie młodości. Nie pamiętam kiedy zaczęły powstawać pierwsze ziny i undergroundowe publikacje - może dlatego ich w księdze brakuje? Wspaniale, że taka encyklopedia powstała. To bezcenna publikacja dla wszystkich związanych z opowieściami rysunkowymi. Parafrazując: Polacy nie gęsi i swoją Encyklopedię KOMIKSU mają!

Autor: Jarosław Marcin Chudzik Data: 10.11.2022

DOSTAWA

DARMOWA dostawa powyżej 299 zł!

Realizacja dostaw poprzez:

  • ups
  • paczkomaty
  • ruch
  • poczta

OPINIE

Nasza strona używa plików cookies, w celu ułatwienia Ci zakupów. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności

© 2006-2023 Gildia Internet Services Sp. z o.o. and 2017-2023 Prószyński Media Sp z o.o. PgSearcher