Nowa Fantastyka (11/2022).

okładka

Nowa Fantastyka (11/2022).

Produkt jest aktualnie niedostępny

Kliknij tutaj, jeśli chcesz otrzymać maila, gdy produkt się ukaże.

OPIS

Maciej Bachorski
PAZURY, WIBRYSY I ŁOWCZY INSTYNKT
czyli najciekawsze kocie występy w fantastyce
Mówi się że chadzają własnymi ścieżkami, mają dziewięć żyć i zawsze spadają na cztery łapy. W starożytności uważano je za strażników zaświatów i przewodników dusz, później za nieodłącznych towarzyszy ludzi parających się czarną magią. Dziś to przede wszystkim bohaterowie niezliczonych memów i nieodmiennie wywołujących na twarzy szeroki uśmiech nagrań. Nic dziwnego, że koty na dobre zadomowiły się w popkulturze – a szczególnie w fantastyce.
 
Rafał Śliwiak
KOT, CZYLI STWORZENIE FANTASTYCZNE
 
Koty od wieków były postrzegane jako stworzenia tajemnicze i mające kontakt ze sferą nadprzyrodzoną. Nic dziwnego, że stały się ulubionymi zwierzakami fantastów – zarówno jako towarzysze życia, jak i bohaterowie literaccy.
 
Wojciech Gunia
PRZESTRZENIE OGROMNEJ NOCY
Świat grozy Brunona Schulza
 
Choć Bruno Schulz nie jest powszechnie kojarzony z literaturą grozy, to właśnie jemu zawdzięczamy najwybitniejsze pisane po polsku teksty z rejonów niesamowitości. Nie ma w tym przypadku: twórczość Schulza – choć twórca nigdy nie stawiał sobie za cel straszenia kogokolwiek; przyświecały mu nieporównywalnie bardziej szlachetne ambicje artystyczne – dosłownie ocieka mrokiem. Zaś jego samego łączy z szacownymi klasykami horroru, jak i współczesnymi mistrzami weird fiction, o wiele więcej, niż by się mogło wydawać.
 
Łukasz Czarnecki
KRÓLOWA WAMPIRÓW
 
Podobno za każdym wielkim mężczyzną stoi kobieta. Maksyma ta sprawdza się również w przypadku najsłynniejszego z literackich wampirów – hrabiego Draculi, w którego cieniu kryje się starsza odeń o blisko ćwierć wieku wampirzyca ze Styrii. Bez niej nie byłoby zarówno demonicznego krwiopijcy z Transylwanii, jak i czeredy jego pomniejszych naśladowców. Poznajcie Carmillę, wampirzyce-lesbijkę i nieumarłą influencerkę, która na początku lat 70. XIX wieku wyznaczyła trendy obowiązujące po dziś dzień w opowieściach o wampirach.
 
Agnieszka Haska, Jerzy Stachowicz
ZDOBYWCY PRZESTWORZY Z LAMUSA
 
Po pierwszej wojnie światowej lotnicy, nie tylko w Polsce, awansowali do roli nowych bohaterów masowej wyobraźni. Europa pasjonowała się wyczynami słynnego Czerwonego Barona i pionierów lotnictwa; Charles Lindbergh po przelocie został idolem nie tylko USA, ale całego zachodniego świata, a wielu widziało w nim przyszłego lokatora Białego Domu. Nad Wisłą, jak wiemy, podobłocznymi herosami byli Żwirko i Wigura, a także Bolesław Orliński, który przeleciał z Warszawy do Tokio i z powrotem (pisaliśmy o tym w "NF" 7/2008).
 
Aleksandra Klęczar
KOTY I INNE ZWIERZĘTA
 
Jako wielka miłośniczka kotów, powinnam zabrać się za pisanie tego felietonu z entuzjazmem. Jako specjalistka od antyku grecko-rzymskiego mam jednak pewien problem: choć koty czczono w Egipcie, starożytni Grecy i Rzymianie zdecydowanie nie byli kociarzami.
 
Witold Vargas
CHOWANIEC
 
Jeśli komuś wystarczy zwykły opis tego stworzenia, sprowadzający się do tego co, gdzie i jak, nie musi czytać całej tej strony. Wystarczy, że sięgnie pamięcią kilka numerów wstecz, do artykułu o aitwarze. Tam zostało wszystko opisane. Można bowiem pokusić się o stwierdzenie, że chowaniec to prawie ta sama istota co aitwar. Do tematu zdecydowałem się powrócić z powodu pewnej niezwykłej właściwości demonologii ludowej. Na czym ona polega? Otóż jeśli się bardzo uprzeć, można dojść do wniosku, że wszystkie demony to niemal ta sama istota.
 
Agnieszka Włoka
PRAWDA, JAK ZAWSZE
Czy spoglądamy w przyszłość naszego społeczeństwa?
 
Serial „Project 2030” został nagrodzony w Hamburgu na World Media Festival Grand Prix. Dla polskiej firmy Black Rabbit to druga nagroda na tym festiwalu (w 2014 roku nagrodzono „2020 The Series”).
 
Ponadto w numerze:
– opowiadania m.in. Wojciecha Chmielarza i Agnieszki Fulińskiej;
– scenariusz RPG do systemu „Tajemnice Pętli” z gościnnym występem Majki Jeżowskiej;
– Miksja z „Lila i Puta” w tarapatach;
– felietony, recenzje i inne stałe atrakcje;

DODATKOWE INFORMACJE

  Seria:Nowa Fantastyka
 • Format:200x285 mm
 • Liczba stron:84
 • Oprawa:miękka
 • Papier:offset
 • Data wydania:26 październik 2022
 • Numer katalogowy:557765

PRODUKT NALEŻY DO KATEGORII

RECENZJEjak działają recenzje?

Lista recenzji jest pusta

DOSTAWA

DARMOWA dostawa powyżej 299 zł!

Realizacja dostaw poprzez:

 • ups
 • paczkomaty
 • ruch
 • poczta

OPINIE

Nasza strona używa plików cookies, w celu ułatwienia Ci zakupów. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności

© 2006-2024 Gildia Internet Services Sp. z o.o. and 2017-2024 Prószyński Media Sp z o.o. PgSearcher