Dlaczego ozdoba zdobi?

okładka

Dlaczego ozdoba zdobi?

Produkt jest aktualnie niedostępny

Kliknij tutaj, jeśli chcesz otrzymać maila, gdy produkt stanie się ponownie dostępny

OPIS

Prof. zw. dr hab. Jan Kurowicki zajmuje się od paru dziesiątków lat estetyką i filozofią kultury. Niektóre jego książki (np. „Piękno jako wyraz dystansu” czy „Wartości estetyczne fotografii”) są podręcznikami akademickimi. Jest też autorem wielu zbiorów esejów poświęconych literaturze XIX i XX w., rozpraw z zakresu epistemologii i filozofii społecznej. Opublikował również około dziesięciu tomów poezji. Pracuje na wrocławskiej Akademii Ekonomicznej w Katedrze Nauk Społecznych. Niniejsza zaś książka dotyczy rzadko omawianych, lecz ważnych kategorii estetycznych życia codziennego. Napisana jest barwnym językiem eseju literackiego, choć pokazuje w niej sposób orginalny problem niesłychanie złożone.Tak sam wskazuje na nie we „Wprowadzeniu”:

„Zajmuję się w tu rzeczami najzwyklejszymi, które jednak zmieniają się, gdy patrzy się na nie na przyklad z punktu widzenia kategorii amor intellectualis. Może to być chusteczka do nosa, podniszczona kurtka, kamień, kwiaty w ogrodzie, dziura w płocie itp. itd. W świetle tej kategorii bowiem rzeczy te wyzwalają się ze skorupy zwyklości i płyną z nich doniosłe dla człowieka znaczenia. Zastanawiam się też i nad innymi przedmiotami: ozdobą, oiyginałem, pamiątką, zabytkiem i środowiskiem naturalnym, choć to nie rzeczy, ale określenia -jakości. Myślę także o kilku postaciach mitologicznych (Orfeuszu, Edypie i Piłacie), których samo przywołanie wywołuje doniosłe estetyczne i egzystencjalne skojarzenia.
Coś istotnego bowiem wszystko to łączy: wydają się one oczywiste, jak padający śnieg czy deszcz. Ale, gdy patrzymy na nie w kontekście kultury i jej historii, zmieniają się i niepokoją wielością swych odniesień i sensów. Tracą też zwykłość, a ich widzialne (lub łatwe do unaocznienia w wyobraźni) postaci zdają się tylko wizualnymi przyodziewkami, pod którymi kryją się znaczenia i sprawy fundamentalne dla naszego życia piywatnego i społeczno-ekonomicznego. Mówiąc więc tu o nich traktuję owe przyodziewki jako wskaźniki kierunkowe ku istotnym dla człowieka zagadnieniom. Analizując je staram się ukazać, czemu taką a nie inną wizualną postać przybierają, i czym w istocie są”.

DODATKOWE INFORMACJE

  • Oprawa:miękka
  • ISBN-13:9788371517365
  • Numer katalogowy:124442

RECENZJEjak działają recenzje?

Lista recenzji jest pusta

DOSTAWA

DARMOWA dostawa powyżej 299 zł!

Realizacja dostaw poprzez:

  • ups
  • paczkomaty
  • ruch
  • poczta

OPINIE

Nasza strona używa plików cookies, w celu ułatwienia Ci zakupów. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności

© 2006-2024 Gildia Internet Services Sp. z o.o. and 2017-2024 Prószyński Media Sp z o.o. PgSearcher